Idamco AB
Företaget grundades 2023 och bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning i Billesholm.
2025 omsatte bolaget 21,8 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Omsättningen ligger över branschens median (505 bolag i jämförelsen). Bolaget hade 4 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Spinngatan 2
26773 Billesholm
Besöksadress: SPINNGATAN 2
26773 Billesholm
Verksamhet
Bransch: Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610)
Bolaget ska bedriva import, försäljning och service av maskiner inom grönytebranschen åt kommun, kyrka, golfbanor, entreprenad och fotboll samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 3–5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +406,4 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -17,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -17,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 10,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -789,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 21,8 mkr | −3,8 mkr | −3,8 mkr | 4,6 mkr | 484 tkr | 4 |
| 2024 | 4,3 mkr | −2,4 mkr | −2,4 mkr | 3,9 mkr | 53 tkr | 4 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Idamco AB jämfört med 505 andra bolag i samma bransch (partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21,8 mkr | 431 tkr | 4,7 mkr | 29,4 mkr | Över median |
| Anställda | 4 | 0 | 1 | 5 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Emilia Vasileva (f. 2000) Styrelsesuppleant sedan 2026-07-22
- Anders Nilsson (f. 1967) Verkställande direktör sedan 2026-07-22
- Lars Grefstad (f. 1964) Styrelseledamot sedan 2026-07-22
- Lars Grefstad (f. 1964) Ordförande sedan 2026-07-22
- Dorn Josefsson (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2026-07-22
- Ivan Vasilev (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2026-07-22
- Malin Grefstad (f. 1977) Styrelsesuppleant sedan 2026-07-22
- Camilla Susanne Kaarina Josefsson (f. 1971) Styrelsesuppleant sedan 2026-07-22
- Anita Jönsson (f. 1963) Styrelsesuppleant sedan 2026-07-22
- Lars Nyström (f. 1949) Revisor sedan 2025-09-24
- Marie Jönsson (f. 1963) Revisorsuppleant sedan 2025-09-24
- Anders Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot sedan 2023-10-13
Tidigare roller (1)
- Kristina Karlsson (f. 1966) Styrelsesuppleant 2023-10-13 – 2026-09-06
Vanliga frågor om Idamco AB
- Vad gör Idamco AB?
- Bolaget ska bedriva import, försäljning och service av maskiner inom grönytebranschen åt kommun, kyrka, golfbanor, entreprenad och fotboll samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Idamco AB?
- Idamco AB har sin verksamhet i BILLESHOLM, Bjuv, Skåne län. Adress: Spinngatan 2, 26773 BILLESHOLM.
- När grundades Idamco AB?
- Idamco AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559438-4264.
- Vad omsätter Idamco AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Idamco AB 21,8 miljoner kronor. Bolaget hade 4 anställda.
- Vem är VD på Idamco AB?
- Anders Nilsson är verkställande direktör på Idamco AB.
- Vad är organisationsnumret för Idamco AB?
- Organisationsnumret för Idamco AB är 559438-4264. Bolagsformen är Aktiebolag.