ImVexa AB

Organisationsnummer
556661-0936
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2004-04-22
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

ImVexa AB är klassificerat som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon i Göteborg. Företaget grundades 2004. Det finns 282 företag med liknande verksamhet i Göteborg.

Omsättningen för 2025 var 1,1 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 4 400 jämförelsebolag. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Ostindiefararen 67
41765 Göteborg

Besöksadress: OSTINDIEFARAREN 67
41765 Göteborg

Företag i Göteborg · Företag i Västra Götalands län

Telefon: 031-912035

Verksamhet

Bransch: Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811)

Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt aktier i dotter- och intressebolag. Bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation, handel med motorfordon inklusive dess tillbehör samt entreprenad och personaluthyrning inom dessa områden, handla med värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-12,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
47,2 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
94,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
86,6 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
19,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,1 mkr 510 tkr 1 mkr 6,2 mkr 5,4 mkr 1
2024 1,2 mkr 547 tkr 1,1 mkr 5,4 mkr 4,6 mkr 1
2023 350 tkr 24 tkr 201 tkr 4,4 mkr 3,8 mkr 0
2022 0 tkr −44 tkr −551 tkr 5,5 mkr 4 mkr 0
2021 0 tkr −40 tkr 2,5 mkr 4,8 mkr 4,7 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+75,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 0 0 0,4 1,2 1,1 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 2,5 −0,6 0,2 1,1 1 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

ImVexa AB jämfört med 4 427 andra bolag i samma bransch (detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,1 mkr 200 tkr 2,6 mkr 16,9 mkr Under median
Anställda 1 0 1 2 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta ImVexa AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om ImVexa AB

Vad gör ImVexa AB?
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt aktier i dotter- och intressebolag. Bedriva konsultverksamhet avseende företags organisation, handel med motorfordon inklusive dess tillbehör samt entreprenad och personaluthyrning inom dessa områden, handla med värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Var finns ImVexa AB?
ImVexa AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Ostindiefararen 67, 41765 GÖTEBORG.
När grundades ImVexa AB?
ImVexa AB grundades 2004 och har organisationsnummer 556661-0936.
Vad omsätter ImVexa AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte ImVexa AB 1,1 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vem är VD på ImVexa AB?
Lars Englund är verkställande direktör på ImVexa AB.
Vad är organisationsnumret för ImVexa AB?
Organisationsnumret för ImVexa AB är 556661-0936. Bolagsformen är Aktiebolag.