IndiCraft AB
Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror i Järfälla. Företaget grundades 2014. Det är ett av 4 företag inom provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror i Järfälla.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 20,6 miljoner kronor (2024) och resultatet var positivt. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 436 jämförbara företag.
Adress
Postadress: Skarprättarvägen 12h
17677 Järfälla
Besöksadress: SKARPRÄTTARVÄGEN 12 H
17677 Järfälla
Verksamhet
Bransch: Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror (SNI 46160)
Bolaget ska bedriva verksamhet inom livsmedelsdistribution och handel med hantverksprodukter, innefattande men inte begränsat till följande: Livsmedelsdistribution import, export, grossistverksamhet och distribution av livsmedel och drycker inom Sverige, Europeiska unionen samt internationellt', vidareförsäljning av livsmedelsprodukter, inklusive produkter under eget varumärke', tullhantering', kvalitetskontroll, livsmedelssäkerhet, hygien och spårbarhet. Hantverksprodukter import, export, grossist-, detaljhandels- och distributionsverksamhet av hantverks- och konsthantverksprodukter inklusive dekorationsföremål, kulturprodukter, heminredning och handgjorda produkter', varumärkesutveckling och försäljning av hantverksprodukter genom fysiska och digitala kanaler.
Omsättningsintervall: 20–50 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +47,2 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 3,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 17,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 10,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 20,6 mkr | 668 tkr | 163 tkr | 9,1 mkr | 1,6 mkr | 0 |
| 2023 | 14 mkr | 267 tkr | 89 tkr | 6,2 mkr | 1,5 mkr | 0 |
| 2022 | 10,6 mkr | 919 tkr | 599 tkr | 3,5 mkr | 1,4 mkr | 0 |
| 2021 | 9,2 mkr | 320 tkr | 166 tkr | 3,2 mkr | 765 tkr | 0 |
| 2020 | 4,9 mkr | 90 tkr | 46 tkr | 1,2 mkr | 599 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
IndiCraft AB jämfört med 436 andra bolag i samma bransch (provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20,6 mkr | 15 tkr | 548 tkr | 2,1 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Mesut Korkmaz (f. 1987) Revisor sedan 2026-04-30
- Mamta Meena (f. 1981) Styrelsesuppleant sedan 2021-02-16
- Narendra Singh (f. 1978) Styrelseledamot sedan 2020-12-03
Tidigare roller (1)
- Mamta Meena (f. 1981) Styrelsesuppleant 2021-02-15 – 2026-06-09
Vanliga frågor om IndiCraft AB
- Vad gör IndiCraft AB?
- Bolaget ska bedriva verksamhet inom livsmedelsdistribution och handel med hantverksprodukter, innefattande men inte begränsat till följande: Livsmedelsdistribution import, export, grossistverksamhet och distribution av livsmedel och drycker inom Sverige, Europeiska unionen samt internationellt', vidareförsäljning av livsmedelsprodukter, inklusive produkter under eget varumärke', tullhantering', kvalitetskontroll, livsmedelssäkerhet, hygien och spårbarhet. Hantverksprodukter import, export…
- Var finns IndiCraft AB?
- IndiCraft AB har sin verksamhet i JÄRFÄLLA, Järfälla, Stockholms län. Adress: Skarprättarvägen 12h, 17677 JÄRFÄLLA.
- När grundades IndiCraft AB?
- IndiCraft AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556987-7896.
- Vad omsätter IndiCraft AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte IndiCraft AB 20,6 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för IndiCraft AB?
- Organisationsnumret för IndiCraft AB är 556987-7896. Bolagsformen är Aktiebolag.