InfoSource Sales Intelligence AB
InfoSource Sales Intelligence AB är klassificerat som konsultverksamhet avseende företags organisation i Enskede. Företaget grundades 2011.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 125 tkr (2025), och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 60 151 jämförelsebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Livlandsgatan 155
12237 Enskede
Besöksadress: LIVLANDSGATAN 155
12237 Enskede
Verksamhet
Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Bolaget ska hjälpa sina kunder att förenkla sin försäljning med hjälp av webbaserade sales intelligence-tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 100–199 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -28,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 19,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 5,6 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- -152,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -2,4 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 125 tkr | 24 tkr | 7 tkr | 193 tkr | −295 tkr | 1 |
| 2024 | 174 tkr | 4 tkr | −15 tkr | 159 tkr | −303 tkr | 0 |
| 2023 | 24 tkr | −21 tkr | −40 tkr | 138 tkr | −287 tkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −5 tkr | −24 tkr | 153 tkr | −247 tkr | 0 |
| 2021 | 998 tkr | 918 tkr | 883 tkr | 326 tkr | −223 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
InfoSource Sales Intelligence AB jämfört med 60 323 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 125 tkr | 0 tkr | 207 tkr | 1,2 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Anders Carlström Löwbeer (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2014-12-01
- Anders Carlström Löwbeer (f. 1980) Ordförande sedan 2014-12-01
- Jonas Bengt Thomas Ehne (f. 1981) Styrelseledamot sedan 2011-03-09
- Jonas Bengt Thomas Ehne (f. 1981) Verkställande direktör sedan 2011-03-09
- Ulf Magnusson (f. 1981) Styrelseledamot sedan 2011-03-09
Vanliga frågor om InfoSource Sales Intelligence AB
- Vad gör InfoSource Sales Intelligence AB?
- Bolaget ska hjälpa sina kunder att förenkla sin försäljning med hjälp av webbaserade sales intelligence-tjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns InfoSource Sales Intelligence AB?
- InfoSource Sales Intelligence AB har sin verksamhet i ENSKEDE, Stockholm, Stockholms län. Adress: Livlandsgatan 155, 12237 ENSKEDE.
- När grundades InfoSource Sales Intelligence AB?
- InfoSource Sales Intelligence AB grundades 2011 och har organisationsnummer 556838-0181.
- Vad omsätter InfoSource Sales Intelligence AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte InfoSource Sales Intelligence AB 125 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vem är VD på InfoSource Sales Intelligence AB?
- Jonas Bengt Thomas Ehne är verkställande direktör på InfoSource Sales Intelligence AB.
- Vad är organisationsnumret för InfoSource Sales Intelligence AB?
- Organisationsnumret för InfoSource Sales Intelligence AB är 556838-0181. Bolagsformen är Aktiebolag.