InterSystem AB

Topp 1 %ekonomi
Organisationsnummer
556594-1662
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2000-09-18
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

InterSystem AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar i Ängelholm. Företaget grundades 2000. Det finns 3 företag med liknande verksamhet i Ängelholm.

Omsättningen för 2024 var 217,9 miljoner kronor och resultatet var positivt. Omsättningen placerar InterSystem AB bland topp 25 % i branschen (216 bolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 68 personer. Bolaget ingår i koncernen InterSystem Invest AB.

Adress

Postadress: Brandsvigsgatan 3
26273 Ängelholm

Företag i Ängelholm · Företag i Skåne län

Telefon: 0431-449100

Verksamhet

Bransch: Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar (SNI 28220)

Bolaget ska bedriva försäljning, konstruktion och tillverkning av stationär materialhanteringsutrustning för hantering av styckegods samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 100–500 mkr

Koncernmoder: InterSystem Invest AB (559280-6268)
Moderbolag: InterSystem Invest AB (559280-6268)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+33,1 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
14,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
9,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
24,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
54,9 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+8,8 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 290 mkr 42,2 mkr 27,1 mkr 202,8 mkr 49,5 mkr 74
2024 217,9 mkr 27,3 mkr 18,2 mkr 172,8 mkr 37,3 mkr 68
2023 237,6 mkr 28,4 mkr 20,3 mkr 155,3 mkr 46,1 mkr 66
2022 203,2 mkr 33,4 mkr 21,5 mkr 191,3 mkr 46,8 mkr 59
2021 171,5 mkr 30,8 mkr 19,3 mkr 128,8 mkr 28,3 mkr 50

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+14,0 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 100 mkr 200 mkr 300 mkr 290 mkr SENAST 19,3 mkr 21,5 mkr 20,3 mkr 18,2 mkr 27,1 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

InterSystem AB jämfört med 220 andra bolag i samma bransch (tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 290 mkr 2 mkr 27,2 mkr 87,4 mkr Övre kvartil
Anställda 74 1 8 34 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Vanliga frågor om InterSystem AB

Vad gör InterSystem AB?
Bolaget ska bedriva försäljning, konstruktion och tillverkning av stationär materialhanteringsutrustning för hantering av styckegods samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns InterSystem AB?
InterSystem AB har sin verksamhet i ÄNGELHOLM, Ängelholm, Skåne län. Adress: Brandsvigsgatan 3, 26273 ÄNGELHOLM.
När grundades InterSystem AB?
InterSystem AB grundades 2000 och har organisationsnummer 556594-1662.
Vad omsätter InterSystem AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte InterSystem AB 290,0 miljoner kronor. Bolaget hade 74 anställda.
Vem är VD på InterSystem AB?
Erik Gustav Johnsson är verkställande direktör på InterSystem AB.
Vad är organisationsnumret för InterSystem AB?
Organisationsnumret för InterSystem AB är 556594-1662. Bolagsformen är Aktiebolag.