Invacare AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget bedriver partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror i Spånga. Företaget grundades 1947.
Omsättningen för 2025 var 73,5 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Invacare AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 1 291 andra svenska aktiebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 42 personer. Invacare AB är en del av SCANDINAVIAN MOBILITY INTERNATIONAL APS-koncernen.
Adress
Postadress: Box 66
16391 Spånga
Besöksadress: BOX 66
16391 Spånga
Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län
Telefon: 08-7617090
Verksamhet
Bransch: Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460)
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, bearbetning och försäljning av specialmöbler, sängar och sängutrustning, produkter för rehabilitering, rullstolar och andra tekniska hjälpmedel för sjuka och handikappade, driva konsultverksamhet avseende sådana produkter och idka därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 50–100 mkr
Koncernmoder: SCANDINAVIAN MOBILITY INTERNATIONAL APS
Moderbolag: Invacare Holding Two AB (556614-5107)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -3,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 13,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -0,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 15,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -1,3 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 73,5 mkr | 10 mkr | −165 tkr | 85,6 mkr | 13,2 mkr | 42 |
| 2024 | 76,1 mkr | 10,1 mkr | 27 tkr | 101,6 mkr | 13,3 mkr | 42 |
| 2023 | 78,1 mkr | 29,8 mkr | 20 mkr | 103,7 mkr | 23,3 mkr | 42 |
| 2022 | 72,9 mkr | −10,9 mkr | −8,8 mkr | 65,8 mkr | 3,3 mkr | 47 |
| 2021 | 72,8 mkr | 10,7 mkr | 45 tkr | 111,7 mkr | 40,1 mkr | 51 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Invacare AB jämfört med 1 293 andra bolag i samma bransch (partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 73,5 mkr | 28 tkr | 2 mkr | 33,5 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 42 | 0 | 1 | 6 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Andrew Richard Hollyhead (f. 1975) Styrelseledamot sedan 2026-08-06
- Eva Lena Abel (f. 1967) Verkställande direktör sedan 2026-08-06
- Eva Lena Abel (f. 1967) Styrelseledamot sedan 2026-08-06
- Graham Ewart (f. 1977) Styrelseledamot sedan 2026-08-06
- Leif Erik Christensen (f. 1960) Ordförande sedan 2026-02-16
- Karin Eriksson (f. 1984) Huvudansvarig revisor sedan 2023-10-05
- Leif Erik Christensen (f. 1960) Styrelseledamot sedan 2004-04-19
Tidigare roller (6)
- Henric Redius (f. 1986) Styrelseledamot 2026-01-08 – 2026-09-13
- Niclas Dahllöf (f. 1965) Styrelseledamot 2024-05-13 – 2026-06-09
- Fredrika Östlund Törnqvist (f. 1992) Styrelseledamot 2024-05-13 – 2026-09-13
- Fredrika Östlund Törnqvist (f. 1992) Verkställande direktör 2024-05-13 – 2026-09-13
- Eric Kristian Steira (f. 1965) Ordförande 2022-04-21 – 2026-06-09
- Eric Kristian Steira (f. 1965) Styrelseledamot 2004-04-19 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Invacare AB
- Vad gör Invacare AB?
- Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, bearbetning och försäljning av specialmöbler, sängar och sängutrustning, produkter för rehabilitering, rullstolar och andra tekniska hjälpmedel för sjuka och handikappade, driva konsultverksamhet avseende sådana produkter och idka därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Invacare AB?
- Invacare AB har sin verksamhet i SPÅNGA, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 66, 16391 SPÅNGA.
- När grundades Invacare AB?
- Invacare AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556050-1313.
- Vad omsätter Invacare AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Invacare AB 73,5 miljoner kronor. Bolaget hade 42 anställda.
- Vem är VD på Invacare AB?
- Eva Lena Abel är verkställande direktör på Invacare AB.
- Vad är organisationsnumret för Invacare AB?
- Organisationsnumret för Invacare AB är 556050-1313. Bolagsformen är Aktiebolag.