Jefasthuset AB

Organisationsnummer
556676-5805
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2005-02-21
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Jefasthuset AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Jefasthuset AB har sin huvudsakliga verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Helsingborg. Företaget grundades 2005. Helsingborg har totalt 452 företag inom branschen, varav Jefasthuset AB är ett.

2024 omsatte bolaget 5,2 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Bolaget ingår i koncernen Jefast Borrower II AB (publ).

Adress

Postadress: Carl Krooks gata 25 C
25218 Helsingborg

Besöksadress: CARL KROOKS GATA 25 C
25218 Helsingborg

Företag i Helsingborg · Företag i Skåne län

Telefon: 042-361211

Verksamhet

Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)

Bolaget skall köpa, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, bedriva konsultverksamhet inom fastighetsbranschen, tillverkning och försäljning av målartillbehör samt idka därmed förenlig verk- samhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Koncernmoder: Jefast Borrower II AB (publ) (559109-3140)
Moderbolag: Jefast Borrower II AB (publ) (559109-3140)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+12,1 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
43,8 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-28,5 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
6,2 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-41,4 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 5,8 mkr 2,6 mkr −1,7 mkr 64 mkr 4 mkr 0
2024 5,2 mkr 1,8 mkr −2,8 mkr 58 mkr 261 tkr 0
2023 5 mkr 1,3 mkr −3,2 mkr 59,4 mkr 591 tkr 0
2022 4,8 mkr −2,5 mkr −4,1 mkr 59,3 mkr 152 tkr 0
2021 4,8 mkr 446 tkr 1,5 mkr 66 mkr 1,7 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+5,1 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 2 mkr 4 mkr 6 mkr 5,8 mkr SENAST 1,5 mkr −4,1 mkr −3,2 mkr −2,8 mkr −1,7 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Jefasthuset AB jämfört med 21 567 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 5,8 mkr 192 tkr 841 tkr 3,3 mkr Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Jefasthuset AB

Vad gör Jefasthuset AB?
Bolaget skall köpa, äga och förvalta fastigheter och värdepapper, bedriva konsultverksamhet inom fastighetsbranschen, tillverkning och försäljning av målartillbehör samt idka därmed förenlig verk- samhet.
Var finns Jefasthuset AB?
Jefasthuset AB har sin verksamhet i HELSINGBORG, Helsingborg, Skåne län. Adress: Carl Krooks gata 25 C, 25218 HELSINGBORG.
När grundades Jefasthuset AB?
Jefasthuset AB grundades 2005 och har organisationsnummer 556676-5805.
Vad omsätter Jefasthuset AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Jefasthuset AB 5,8 miljoner kronor.
Vem är VD på Jefasthuset AB?
Cassandra Jertshagen är verkställande direktör på Jefasthuset AB.
Vad är organisationsnumret för Jefasthuset AB?
Organisationsnumret för Jefasthuset AB är 556676-5805. Bolagsformen är Aktiebolag.