Jerker Larsson AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Bolaget startades 1995 och bolaget är klassificerat som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner i Stockholm. Stockholm har totalt 3624 företag inom branschen, varav Jerker Larsson AB är ett.
Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025 och årets resultat var negativt. Jerker Larsson AB är en del av Jerker Larsson AB-koncernen.
Adress
Postadress: Hammarby Fabriksväg 43
12030 Stockholm
Besöksadress: HAMMARBY FABRIKSVÄG 43 JERKER LARSSON VD
12030 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212)
Bolaget skall bedriva arkitekturverksamhet, äga och förvalta lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: Under 1 tkr
Koncernmoder: Jerker Larsson AB (556513-7659)
Bokslut och nyckeltal
- Soliditet
- 94,3 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -101,2 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 0 tkr | −30 tkr | −672 tkr | 704 tkr | 664 tkr | 0 |
| 2024 | 0 tkr | −27 tkr | −3,2 mkr | 1,4 mkr | 1,3 mkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | −66 tkr | 4 mkr | 5,8 mkr | 5,5 mkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −21 tkr | −141 tkr | 2,2 mkr | 2,1 mkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | −17 tkr | −17 tkr | 2,2 mkr | 2,2 mkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Jerker Larsson AB jämfört med 13 124 andra bolag i samma bransch (holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Jerker Larsson (f. 1962) Verkställande direktör sedan 1995-06-07
- Elsa Larsson Wohlfahrt (f. 1969) Styrelsesuppleant sedan 1995-06-07
- Jerker Larsson (f. 1962) Styrelseledamot sedan 1995-06-07
Tidigare roller (1)
- Mariette Arfsvik (f. 1973) Revisor 2009-04-14 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Jerker Larsson AB
- Vad gör Jerker Larsson AB?
- Bolaget skall bedriva arkitekturverksamhet, äga och förvalta lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Jerker Larsson AB?
- Jerker Larsson AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Hammarby Fabriksväg 43, 12030 STOCKHOLM.
- När grundades Jerker Larsson AB?
- Jerker Larsson AB grundades 2006 och har organisationsnummer 556513-7659.
- Vad omsätter Jerker Larsson AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Jerker Larsson AB 0 tkr.
- Vem är VD på Jerker Larsson AB?
- Jerker Larsson är verkställande direktör på Jerker Larsson AB.
- Vad är organisationsnumret för Jerker Larsson AB?
- Organisationsnumret för Jerker Larsson AB är 556513-7659. Bolagsformen är Aktiebolag.