JK-GEO AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2022 och jk-geo ab har sin huvudsakliga verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik i Glimåkra. Det finns 3 företag med liknande verksamhet i Östra Göinge.
Omsättningen för 2024 var 294 tkr. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 11 039 jämförelsebolag.
Adress
Postadress: Västra Järnvägsgatan 5
28946 Glimåkra
Besöksadress: VÄSTRA JÄRNVÄGSGATAN 5
28946 Glimåkra
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 200–299 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -47,6 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 2,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 90,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 294 tkr | 6 tkr | 0 tkr | 195 tkr | 177 tkr | 0 |
| 2023 | 561 tkr | 165 tkr | 131 tkr | 830 tkr | 568 tkr | 0 |
| 2022 | 823 tkr | 519 tkr | 412 tkr | 695 tkr | 437 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
JK-GEO AB jämfört med 11 108 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 294 tkr | 24 tkr | 754 tkr | 2,1 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Jimmy Karlsson (f. 1983) Styrelseledamot sedan 2021-12-28
- Jan Anders Karlsson (f. 1957) Styrelsesuppleant sedan 2021-12-28
Vanliga frågor om JK-GEO AB
- Vad gör JK-GEO AB?
- Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns JK-GEO AB?
- JK-GEO AB har sin verksamhet i GLIMÅKRA, Östra Göinge, Skåne län. Adress: Västra Järnvägsgatan 5, 28946 GLIMÅKRA.
- När grundades JK-GEO AB?
- JK-GEO AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559354-0775.
- Vad omsätter JK-GEO AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte JK-GEO AB 294 tkr.
- Vad är organisationsnumret för JK-GEO AB?
- Organisationsnumret för JK-GEO AB är 559354-0775. Bolagsformen är Aktiebolag.