Kägelviken AB

Organisationsnummer
559011-8823
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2015-09-30
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation i Saltsjö-Boo. Företaget grundades 2015. Det är ett av 16838 företag inom konsultverksamhet avseende företags organisation i Stockholm.

2024 omsatte bolaget 875 tkr, och året avslutades med vinst. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (57 154 jämförelsebolag). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Ringduvevägen 26
13247 Saltsjö-Boo

Besöksadress: RINGDUVEVÄGEN 26
13247 Saltsjö-Boo

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom överlå- telser, finansiering och förvaltning av fastigheter i Sverige och utlandet, ävensom direkt eller indirekt bedriva investeringsverk- samhet i fastigheter, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 700–999 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-65,0 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
44,6 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
71,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
70,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
15,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 875 tkr 390 tkr 625 tkr 5,7 mkr 4 mkr 2
2023 2,5 mkr 2 mkr 1,3 mkr 5,6 mkr 3,6 mkr 2
2022 1,5 mkr 1,1 mkr 748 tkr 4 mkr 2,4 mkr 2
2021 1,7 mkr 1,3 mkr 799 tkr 3,2 mkr 1,9 mkr 2
2020 881 tkr 807 tkr 476 tkr 2,2 mkr 1,3 mkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
−0,2 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 500 tkr 1 mkr 1,5 mkr 2 mkr 2,5 mkr 875 tkr SENAST 476 tkr 799 tkr 748 tkr 1,3 mkr 625 tkr 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Kägelviken AB jämfört med 57 387 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 875 tkr 0 tkr 208 tkr 1,2 mkr Över median
Anställda 2 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Kägelviken AB

Vad gör Kägelviken AB?
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom överlå- telser, finansiering och förvaltning av fastigheter i Sverige och utlandet, ävensom direkt eller indirekt bedriva investeringsverk- samhet i fastigheter, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Kägelviken AB?
Kägelviken AB har sin verksamhet i SALTSJÖ-BOO, Stockholm, Stockholms län. Adress: Ringduvevägen 26, 13247 SALTSJÖ-BOO.
När grundades Kägelviken AB?
Kägelviken AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559011-8823.
Vad omsätter Kägelviken AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Kägelviken AB 875 tkr. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för Kägelviken AB?
Organisationsnumret för Kägelviken AB är 559011-8823. Bolagsformen är Aktiebolag.