Kiefer Systemtools AB

Organisationsnummer
556490-4661
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2025-03-06
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Kiefer Systemtools AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 1994 och verksamheten bedriver partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning i Norrköping. Norrköping har totalt 36 företag inom branschen, varav Kiefer Systemtools AB är ett.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 8,1 miljoner kronor (2025) och resultatet var positivt. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (2 853 jämförelsebolag). Bolaget hade 3 anställda enligt senaste bokslutet. Kiefer Systemtools AB är en del av Kiefers System Svets Aktiebolag-koncernen.

Adress

Postadress: Box 732
60116 Norrköping

Besöksadress: BOX 732
60116 Norrköping

Företag i Norrköping · Företag i Östergötlands län

Telefon: 0175-72323

Verksamhet

Bransch: Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649)

Bolaget skall bedriva import och export av textilkonfektion, in- dustrimaskiner enligt följande, svarvar, manöverbord, positionera- re, rörbockningsmaskiner, valverk, rörbearbetningsmaskiner, svet- sutrustningar, styr och reglerutrustning, mät- och inspektions, sport och dykutrustningar med tillbehör och service samt konsult och utbildningsverksamhet för ovan nämda och idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Koncernmoder: Kiefers System Svets Aktiebolag (556511-5069)
Moderbolag: Kiefers System Svets Aktiebolag (556511-5069)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-65,7 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
1,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
27,3 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
2,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 8,1 mkr 82 tkr 47 tkr 7,2 mkr 2 mkr 3
2024 23,7 mkr 3,1 mkr 323 tkr 5,9 mkr 1,9 mkr 3
2022 10,6 mkr 1,8 mkr 1,5 mkr 4,9 mkr 2,6 mkr 3
2021 8,9 mkr 480 tkr 397 tkr 3,7 mkr 1,1 mkr 2
2020 7,7 mkr 765 tkr 529 tkr 2,5 mkr 689 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2025
+1,3 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 5 mkr 10 mkr 15 mkr 20 mkr 25 mkr 8,1 mkr SENAST 529 tkr 397 tkr 1,5 mkr 323 tkr 47 tkr 20202021202220242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Kiefer Systemtools AB jämfört med 2 916 andra bolag i samma bransch (partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 8,1 mkr 216 tkr 2,9 mkr 20,9 mkr Över median
Anställda 3 0 1 5 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (4)

Vanliga frågor om Kiefer Systemtools AB

Vad gör Kiefer Systemtools AB?
Bolaget skall bedriva import och export av textilkonfektion, in- dustrimaskiner enligt följande, svarvar, manöverbord, positionera- re, rörbockningsmaskiner, valverk, rörbearbetningsmaskiner, svet- sutrustningar, styr och reglerutrustning, mät- och inspektions, sport och dykutrustningar med tillbehör och service samt konsult och utbildningsverksamhet för ovan nämda och idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Kiefer Systemtools AB?
Kiefer Systemtools AB har sin verksamhet i NORRKÖPING, Norrköping, Östergötlands län. Adress: Box 732, 60116 NORRKÖPING.
När grundades Kiefer Systemtools AB?
Kiefer Systemtools AB grundades 1994 och har organisationsnummer 556490-4661.
Vad omsätter Kiefer Systemtools AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Kiefer Systemtools AB 8,1 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
Vad är organisationsnumret för Kiefer Systemtools AB?
Organisationsnumret för Kiefer Systemtools AB är 556490-4661. Bolagsformen är Aktiebolag.