Kindstedt Creative AB
Företaget grundades 1986 och verksamheten erbjuder annan övrig hälso- och sjukvård i Lidköping. Lidköping har totalt 5 företag inom branschen, varav Kindstedt Creative AB är ett.
2025 omsatte bolaget 298 tkr med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger över branschens median (1 120 bolag i jämförelsen).
Adress
Postadress: Rackeby Storegården 4
53198 Lidköping
Besöksadress: RACKEBY STOREGÅRDEN 4
53198 Lidköping
Företag i Lidköping · Företag i Västra Götalands län
Telefon: 073-0559755
Verksamhet
Bransch: Annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999)
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom arkitektur och trädgård, litterära och bildligt skapande inom grafisk formgivning, illustration och text, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet inom och utom Sverige. Tjänster och kursverksamhet inom healing, workshops, cirkelgrupper, meditation, frigörande dans, föreläsning, coaching och självutveckling. Försäljning av produkter inom hälsa och kroppsvård. Verksamheten skall även vara att uthyra sängplatser samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 200–299 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -5,4 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 36,9 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 36,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 64,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 62,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 298 tkr | 110 tkr | 110 tkr | 275 tkr | 177 tkr | 0 |
| 2024 | 315 tkr | 124 tkr | 99 tkr | 211 tkr | 167 tkr | 0 |
| 2023 | 358 tkr | 151 tkr | 151 tkr | 161 tkr | 68 tkr | 0 |
| 2022 | 201 tkr | 62 tkr | 62 tkr | 42 tkr | −8 tkr | 0 |
| 2021 | 34 tkr | −10 tkr | −10 tkr | 23 tkr | −90 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Kindstedt Creative AB jämfört med 1 129 andra bolag i samma bransch (annan övrig hälso- och sjukvård).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 298 tkr | 19 tkr | 254 tkr | 954 tkr | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Jacob Kindstedt (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2019-06-14
- Tina Kindstedt (f. 1988) Styrelsesuppleant sedan 2019-06-14
Vanliga frågor om Kindstedt Creative AB
- Vad gör Kindstedt Creative AB?
- Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom arkitektur och trädgård, litterära och bildligt skapande inom grafisk formgivning, illustration och text, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet inom och utom Sverige. Tjänster och kursverksamhet inom healing, workshops, cirkelgrupper, meditation, frigörande dans, föreläsning, coaching och självutveckling. Försäljning av produkter inom hälsa och kroppsvård. Verksamheten skall även vara att uthyra sängplatser samt därmed förenlig ver…
- Var finns Kindstedt Creative AB?
- Kindstedt Creative AB har sin verksamhet i LIDKÖPING, Lidköping, Västra Götalands län. Adress: Rackeby Storegården 4, 53198 LIDKÖPING.
- När grundades Kindstedt Creative AB?
- Kindstedt Creative AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556275-4290.
- Vad omsätter Kindstedt Creative AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Kindstedt Creative AB 298 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Kindstedt Creative AB?
- Organisationsnumret för Kindstedt Creative AB är 556275-4290. Bolagsformen är Aktiebolag.