Klättercentret Västerås AB

Organisationsnummer
559155-8878
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2018-06-18
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Klättercentret Västerås AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 2018 och företaget arbetar inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar i Kista.

2025 omsatte bolaget 8,8 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Omsättningen placerar Klättercentret Västerås AB bland topp 25 % i branschen (851 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 8 personer. Klättercentret Västerås AB är en del av FLOMATION LTD-koncernen.

Adress

Postadress: Vandagatan 3
16474 Kista

Besöksadress: VANDAGATAN 3
16474 Kista

Företag i Västerås · Företag i Västmanlands län

Verksamhet

Bransch: Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119)

Bolaget skall bedriva klätterverksamhet, café, butik, kursverksamhet, organisera temaresor med inriktning mot klättring och äventyr, erbjuda evenemangspaket och friskvård ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Koncernmoder: FLOMATION LTD
Moderbolag: Klättercentret Stockholm AB (556643-8676)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+10,0 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-34,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-34,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
8,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-1198,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+14,3 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 8,8 mkr −3 mkr −3 mkr 3 mkr 252 tkr 8
2024 8 mkr −3,2 mkr −3,2 mkr 2,9 mkr 981 tkr 7
2023 6,9 mkr −4 mkr −4,1 mkr 2,9 mkr 30 tkr 6
2022 6,7 mkr −3 mkr −3,1 mkr 4,1 mkr 52 tkr 6
2021 4,9 mkr −2,4 mkr −2,5 mkr 3,9 mkr −850 tkr 5

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+15,9 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 2 4 6 8 4,9 6,7 6,9 8 8,8 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 −2,5 −3,1 −4,1 −3,2 −3 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Klättercentret Västerås AB jämfört med 853 andra bolag i samma bransch (drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 8,8 mkr 138 tkr 969 tkr 2,9 mkr Övre kvartil
Anställda 8 0 0 2 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Klättercentret Västerås AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Klättercentret Västerås AB

Vad gör Klättercentret Västerås AB?
Bolaget skall bedriva klätterverksamhet, café, butik, kursverksamhet, organisera temaresor med inriktning mot klättring och äventyr, erbjuda evenemangspaket och friskvård ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Klättercentret Västerås AB?
Klättercentret Västerås AB har sin verksamhet i KISTA, Västerås, Västmanlands län. Adress: Vandagatan 3, 16474 KISTA.
När grundades Klättercentret Västerås AB?
Klättercentret Västerås AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559155-8878.
Vad omsätter Klättercentret Västerås AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Klättercentret Västerås AB 8,8 miljoner kronor. Bolaget hade 8 anställda.
Vem är VD på Klättercentret Västerås AB?
Christofer Silfwerbrand är verkställande direktör på Klättercentret Västerås AB.
Vad är organisationsnumret för Klättercentret Västerås AB?
Organisationsnumret för Klättercentret Västerås AB är 559155-8878. Bolagsformen är Aktiebolag.