Knowit Solutions Datalytics AB

Organisationsnummer
556568-9188
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-06-17
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Knowit Solutions Datalytics AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget startades 1999 och verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom datakonsultverksamhet i Stockholm. Det är ett av 4657 företag inom datakonsultverksamhet i Stockholm.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 76,7 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 14 941 jämförbara företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 35 personer. Knowit Solutions Datalytics AB är en del av Knowit Aktiebolag (publ)-koncernen.

Adress

Postadress: Box 3383
10368 Stockholm

Besöksadress: BOX 3383
10368 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Telefon: 08-7006600

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva ADB-utbildning, systemutveckling och systemförsäljning inom ADB samt äga och förvalta aktier och värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 50–100 mkr

Koncernmoder: Knowit Aktiebolag (publ) (556391-0354)
Moderbolag: Knowit Aktiebolag (publ) (556391-0354)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+5,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
10,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
27,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
1,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-5,4 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 76,7 mkr 8 mkr 154 tkr 39,2 mkr 10,9 mkr 35
2024 72,8 mkr 777 tkr 292 tkr 34,5 mkr 10,7 mkr 37
2023 87,5 mkr 6,5 mkr 1,7 mkr 43,1 mkr 10,4 mkr 38
2022 78,6 mkr 7,6 mkr 1,2 mkr 33,1 mkr 8,7 mkr 42
2021 50,9 mkr 6,2 mkr 457 tkr 28,2 mkr 9,7 mkr 27

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+10,8 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 20 40 60 80 50,9 78,6 87,5 72,8 76,7 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,5 1,2 1,7 0,3 0,2 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Knowit Solutions Datalytics AB jämfört med 14 954 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 76,7 mkr 9 tkr 954 tkr 1,9 mkr Övre kvartil
Anställda 35 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (6)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Knowit Solutions Datalytics AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Knowit Solutions Datalytics AB

Vad gör Knowit Solutions Datalytics AB?
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva ADB-utbildning, systemutveckling och systemförsäljning inom ADB samt äga och förvalta aktier och värdepapper jämte annan därmed förenlig verksamhet.
Var finns Knowit Solutions Datalytics AB?
Knowit Solutions Datalytics AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 3383, 10368 STOCKHOLM.
När grundades Knowit Solutions Datalytics AB?
Knowit Solutions Datalytics AB grundades 1999 och har organisationsnummer 556568-9188.
Vad omsätter Knowit Solutions Datalytics AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Knowit Solutions Datalytics AB 76,7 miljoner kronor. Bolaget hade 35 anställda.
Vad är organisationsnumret för Knowit Solutions Datalytics AB?
Organisationsnumret för Knowit Solutions Datalytics AB är 556568-9188. Bolagsformen är Aktiebolag.