L. Looft AB
Företaget grundades 2006 och verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler i Stockholm. Det finns 4393 företag med liknande verksamhet i Stockholm.
Omsättningen för 2024 var 865 tkr, men resultatet blev negativt. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 14 915 jämförelsebolag.
Adress
Postadress: Nybrogatyan 16
11439 Stockholm
Besöksadress: NYBROGATAN 16
11439 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203)
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen samt förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 700–999 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +6,4 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- -95,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -195,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 24,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -83,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 865 tkr | −826 tkr | −1,7 mkr | 8,3 mkr | 2 mkr | 0 |
| 2023 | 813 tkr | −690 tkr | −73 tkr | 9,1 mkr | 3,7 mkr | 0 |
| 2022 | 702 tkr | 176 tkr | 74 tkr | 8,3 mkr | 3,8 mkr | 0 |
| 2021 | 512 tkr | −682 tkr | −83 tkr | 8,3 mkr | 3,7 mkr | 0 |
| 2020 | 0 tkr | −108 tkr | −28 tkr | 6,5 mkr | 3,8 mkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
L. Looft AB jämfört med 14 962 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 865 tkr | 227 tkr | 1,3 mkr | 5,4 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Thomas Gustavsson (f. 1969) Revisor sedan 2007-02-01
- Victor Martin Linus Looft (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2007-01-04
- Victor Martin Linus Looft (f. 1976) Verkställande direktör sedan 2007-01-04
- Johan Robert Victor Looft (f. 1982) Styrelsesuppleant sedan 2007-01-04
Vanliga frågor om L. Looft AB
- Vad gör L. Looft AB?
- Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen samt förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Var finns L. Looft AB?
- L. Looft AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Nybrogatyan 16, 11439 STOCKHOLM.
- När grundades L. Looft AB?
- L. Looft AB grundades 2007 och har organisationsnummer 556718-3776.
- Vad omsätter L. Looft AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte L. Looft AB 865 tkr.
- Vem är VD på L. Looft AB?
- Victor Martin Linus Looft är verkställande direktör på L. Looft AB.
- Vad är organisationsnumret för L. Looft AB?
- Organisationsnumret för L. Looft AB är 556718-3776. Bolagsformen är Aktiebolag.