Lancom Aktiebolag

Organisationsnummer
556464-0299
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
1993-04-02
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Lancom Group AB Moderbolag
Lancom Aktiebolag

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har bedrivits sedan 1993 och bolaget är klassificerat som elinstallationer i Mölndal. Mölndal har totalt 52 företag inom branschen, varav Lancom Aktiebolag är ett.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 13,2 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. Bolaget hade 9 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen Lancom Group AB.

Adress

Postadress: Kungsbackavägen 152
43190 Mölndal

Besöksadress: Kungsbackavägen 152 U
43190 Mölndal

Företag i Mölndal · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Elinstallationer (SNI 43210)

Bolaget skall utföra installationer av nätverk samt försäljning av datorer och datortillbehör ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Koncernmoder: Lancom Group AB (559365-2158)
Moderbolag: Lancom Group AB (559365-2158)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-3,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
8,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
9,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
39,8 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
74,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 13,2 mkr 1,1 mkr 1,2 mkr 4 mkr 1,6 mkr 9
2024 13,7 mkr 1,8 mkr 1 mkr 4,9 mkr 1,4 mkr 9
2023 11,5 mkr 739 tkr 554 tkr 3,9 mkr 991 tkr 13
2022 15,2 mkr −70 tkr −81 tkr 3,8 mkr 437 tkr 15
2021 18 mkr −3,3 mkr −1,4 mkr 5,7 mkr 519 tkr 18

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−7,5 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 18 15,2 11,5 13,7 13,2 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 −1,4 −0,1 0,6 1 1,2 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Lancom Aktiebolag jämfört med 8 244 andra bolag i samma bransch (elinstallationer).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 13,2 mkr 476 tkr 2 mkr 6,1 mkr Övre kvartil
Anställda 9 0 1 3 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Lancom Aktiebolag.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Lancom Aktiebolag

Vad gör Lancom Aktiebolag?
Bolaget skall utföra installationer av nätverk samt försäljning av datorer och datortillbehör ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Lancom Aktiebolag?
Lancom Aktiebolag har sin verksamhet i MÖLNDAL, Mölndal, Västra Götalands län. Adress: Kungsbackavägen 152, 43190 MÖLNDAL.
När grundades Lancom Aktiebolag?
Lancom Aktiebolag grundades 1993 och har organisationsnummer 556464-0299.
Vad omsätter Lancom Aktiebolag?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Lancom Aktiebolag 13,2 miljoner kronor. Bolaget hade 9 anställda.
Vem är VD på Lancom Aktiebolag?
Jimmy Blomqvist är verkställande direktör på Lancom Aktiebolag.
Vad är organisationsnumret för Lancom Aktiebolag?
Organisationsnumret för Lancom Aktiebolag är 556464-0299. Bolagsformen är Aktiebolag.