Lars Tärn AB

Organisationsnummer
556872-8124
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2011-11-22
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2011 och verksamheten tillverkar och förädlar produkter inom tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar i Tomelilla.

2025 omsatte bolaget 3,9 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Lars Tärn AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 141 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.

Adress

Postadress: Ramsåsa 1323
27397 Tomelilla

Besöksadress: RAMSÅSA 1323
27397 Tomelilla

Företag i Tomelilla · Företag i Skåne län

Telefon: 0417-14449

Verksamhet

Bransch: Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar (SNI 23410)

Bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av material, maskiner och färdigprodukter samt utbildning inom keramik och tillverkning och försäljning av utrustning samt utbildning inom bågskytte och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+2,5 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
14,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
15,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
68,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
20,2 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 3,9 mkr 560 tkr 598 tkr 4,3 mkr 3 mkr 2
2024 3,8 mkr 590 tkr 519 tkr 4,3 mkr 2,6 mkr 2
2023 4,3 mkr 393 tkr 280 tkr 4,5 mkr 2,3 mkr 2
2022 4,9 mkr 725 tkr 473 tkr 5,2 mkr 2,3 mkr 2
2021 4,7 mkr 554 tkr 348 tkr 4,9 mkr 1,8 mkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−4,5 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 4 5 4,7 4,9 4,3 3,8 3,9 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 348 473 280 519 598 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Lars Tärn AB jämfört med 142 andra bolag i samma bransch (tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 3,9 mkr 19 tkr 145 tkr 851 tkr Övre kvartil
Anställda 2 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Lars Tärn AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Lars Tärn AB

Vad gör Lars Tärn AB?
Bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av material, maskiner och färdigprodukter samt utbildning inom keramik och tillverkning och försäljning av utrustning samt utbildning inom bågskytte och därmed förenlig verksamhet.
Var finns Lars Tärn AB?
Lars Tärn AB har sin verksamhet i TOMELILLA, Tomelilla, Skåne län. Adress: Ramsåsa 1323, 27397 TOMELILLA.
När grundades Lars Tärn AB?
Lars Tärn AB grundades 2011 och har organisationsnummer 556872-8124.
Vad omsätter Lars Tärn AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Lars Tärn AB 3,9 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för Lars Tärn AB?
Organisationsnumret för Lars Tärn AB är 556872-8124. Bolagsformen är Aktiebolag.