Latona Group AB

Organisationsnummer
556753-4077
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2016-11-24
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Carp Holding AB Moderbolag
Latona Group AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget startades 2009 och bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik i Saltsjöbaden. Stockholm har totalt 2014 företag inom branschen, varav Latona Group AB är ett.

2024 omsatte bolaget 2,9 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar Latona Group AB bland topp 25 % i branschen (11 039 bolag). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet. Latona Group AB är en del av Carp Holding AB-koncernen.

Adress

Postadress: Rösundavägen 1
13336 Saltsjöbaden

Besöksadress: RÖSUNDAVÄGEN 1
13336 Saltsjöbaden

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)

Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva bygg- och entreprenadverksamhet. Bolaget ska även som bedriva handel med båtar och bilar samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Koncernmoder: Carp Holding AB (559086-8898)
Moderbolag: Carp Holding AB (559086-8898)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+99,7 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-74,9 %
rörelseresultat / omsättning
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 5,8 mkr −4,4 mkr 223,3 mkr 2
2024 2,9 mkr −5,9 mkr 31,7 mkr 262,7 mkr 228,8 mkr 2
2023 15,9 mkr 2,6 mkr 68,5 mkr 245,6 mkr 207,9 mkr 2
2022 20 mkr −12,7 mkr 17,4 mkr 186,9 mkr 139,5 mkr 2
2021 9,6 mkr −4,5 mkr 24,4 mkr 149,3 mkr 122,1 mkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−11,7 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 5 mkr 10 mkr 15 mkr 20 mkr 5,8 mkr SENAST 24,4 mkr 17,4 mkr 68,5 mkr 31,7 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Latona Group AB jämfört med 11 108 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 5,8 mkr 24 tkr 754 tkr 2,1 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)

Vanliga frågor om Latona Group AB

Vad gör Latona Group AB?
Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva bygg- och entreprenadverksamhet. Bolaget ska även som bedriva handel med båtar och bilar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Latona Group AB?
Latona Group AB har sin verksamhet i SALTSJÖBADEN, Stockholm, Stockholms län. Adress: Rösundavägen 1, 13336 SALTSJÖBADEN.
När grundades Latona Group AB?
Latona Group AB grundades 2009 och har organisationsnummer 556753-4077.
Vad omsätter Latona Group AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Latona Group AB 5,8 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för Latona Group AB?
Organisationsnumret för Latona Group AB är 556753-4077. Bolagsformen är Aktiebolag.