Laxlyckan AB

Organisationsnummer
559475-7808
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2024-03-13
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2024 och bolaget arbetar inom annan sportverksamhet i Läckeby.

Omsättningen för 2025 var 37 tkr och resultatet var positivt. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 1 615 jämförelsebolag.

Adress

Postadress: Snättebroväen 24
39597 Läckeby

Besöksadress: SNÄTTEBROVÄGEN 24
39597 Läckeby

Företag i Kalmar · Företag i Kalmar län

Verksamhet

Bransch: Annan sportverksamhet (SNI 93199)

Laxlyckan specialiserar sig på att erbjuda en omfattande service inom fiske, inkluderande såväl guidning som försäljning av ett brett utbud av fiskeprodukter. Dessutom erbjuder vi konsulttjänster inriktade mot fiske och affärsutveckling, samt andra relaterade verksamhetsområden.

Omsättningsintervall: 1–49 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+105,6 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
27,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
24,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
75,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
32,1 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 37 tkr 10 tkr 9 tkr 37 tkr 28 tkr 0
2024 18 tkr −6 tkr −6 tkr 20 tkr 19 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2024–2025
+105,6 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 10 20 30 18 37 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 −6 9 20242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Laxlyckan AB jämfört med 1 626 andra bolag i samma bransch (annan sportverksamhet).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 37 tkr 27 tkr 293 tkr 1,2 mkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Laxlyckan AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Laxlyckan AB

Vad gör Laxlyckan AB?
Laxlyckan specialiserar sig på att erbjuda en omfattande service inom fiske, inkluderande såväl guidning som försäljning av ett brett utbud av fiskeprodukter. Dessutom erbjuder vi konsulttjänster inriktade mot fiske och affärsutveckling, samt andra relaterade verksamhetsområden.
Var finns Laxlyckan AB?
Laxlyckan AB har sin verksamhet i LÄCKEBY, Kalmar, Kalmar län. Adress: Snättebroväen 24, 39597 LÄCKEBY.
När grundades Laxlyckan AB?
Laxlyckan AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559475-7808.
Vad omsätter Laxlyckan AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Laxlyckan AB 37 tkr.
Vem är VD på Laxlyckan AB?
Daniel Lindqvist Krejic är verkställande direktör på Laxlyckan AB.
Vad är organisationsnumret för Laxlyckan AB?
Organisationsnumret för Laxlyckan AB är 559475-7808. Bolagsformen är Aktiebolag.