Leende Tandvård AB

Organisationsnummer
556942-4822
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2013-09-16
F-skatt
Registrerad
Moms
Ej registrerad

Verksamheten erbjuder tandläkarverksamhet i Årsta. Verksamheten har bedrivits sedan 2013.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 7,5 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. Omsättningen placerar Leende Tandvård AB bland topp 25 % i branschen (2 638 bolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 5 personer.

Adress

Postadress: Vallatorg 83, 1 tr
12056 Årsta

Besöksadress: VALLA TORG 83 1 TR
12056 Årsta

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Tandläkarverksamhet (SNI 86230)

Aktiebolaget ska bedriva tandvård, skönhetsvård, friskvårdkosmetika, ansiktsbehandlingar, skönhetsvårdinjektioner och fillers, laserbehandlingar samt skönhetsförbättringar. Försäljning av skönhetsprodukter, samt utbildning och konsultation inom skönhet och hudvård. Bolaget skall också driva uthyrning och försäljning av fastigheter, samt äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+5,8 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
11,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
7,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
46,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
46,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 7,5 mkr 828 tkr 530 tkr 2,5 mkr 1,1 mkr 5
2024 7,1 mkr 299 tkr 233 tkr 2,7 mkr 1,3 mkr 5
2023 6,8 mkr 414 tkr 238 tkr 2,9 mkr 1,7 mkr 8
2022 6,9 mkr 597 tkr 377 tkr 2,5 mkr 1,4 mkr 8
2021 4,8 mkr 0 tkr 84 tkr 1,7 mkr 1,1 mkr 7

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+11,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 2 4 6 8 4,8 6,9 6,8 7,1 7,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 84 377 238 233 530 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Leende Tandvård AB jämfört med 2 659 andra bolag i samma bransch (tandläkarverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 7,5 mkr 16 tkr 1,8 mkr 5,7 mkr Övre kvartil
Anställda 5 0 1 4 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Leende Tandvård AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Leende Tandvård AB

Vad gör Leende Tandvård AB?
Aktiebolaget ska bedriva tandvård, skönhetsvård, friskvårdkosmetika, ansiktsbehandlingar, skönhetsvårdinjektioner och fillers, laserbehandlingar samt skönhetsförbättringar. Försäljning av skönhetsprodukter, samt utbildning och konsultation inom skönhet och hudvård. Bolaget skall också driva uthyrning och försäljning av fastigheter, samt äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Leende Tandvård AB?
Leende Tandvård AB har sin verksamhet i ÅRSTA, Stockholm, Stockholms län. Adress: Vallatorg 83, 1 tr, 12056 ÅRSTA.
När grundades Leende Tandvård AB?
Leende Tandvård AB grundades 2013 och har organisationsnummer 556942-4822.
Vad omsätter Leende Tandvård AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Leende Tandvård AB 7,5 miljoner kronor. Bolaget hade 5 anställda.
Vem är VD på Leende Tandvård AB?
Zaidoon Darwish är verkställande direktör på Leende Tandvård AB.
Vad är organisationsnumret för Leende Tandvård AB?
Organisationsnumret för Leende Tandvård AB är 556942-4822. Bolagsformen är Aktiebolag.