Limavi AB

Organisationsnummer
559115-2870
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2017-06-12
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2017 och företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom dataprogrammering i Skogås.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 8,5 miljoner kronor (2024), och året avslutades med vinst. Limavi AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 19 467 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.

Adress

Postadress: Musikalvägen 97
14243 Skogås

Besöksadress: MUSIKALVÄGEN 97
14243 Skogås

Företag i Huddinge · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)

Bolaget ska bedriva dataprogrammering tjänster och konsultation inom IT. Företaget ska även återförsälja IT och programmering tjänster, Importera och exportera IT tjänster, investeringar i fonder, förvalta aktieinnehav i bolag, bedriva förvaltning och utveckling av projekt som drivs eller ägs alternativt delägs av företaget.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-23,7 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
-0,2 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
56,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
14,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+100,0 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 8,5 mkr −14 tkr 62 tkr 785 tkr 443 tkr 2
2023 11,2 mkr 553 tkr 436 tkr 1,2 mkr 781 tkr 1
2022 8 mkr 200 tkr 194 tkr 1,2 mkr 845 tkr 1
2021 3,7 mkr 486 tkr 384 tkr 1 mkr 651 tkr 1
2020 2,4 mkr 19 tkr 17 tkr 539 tkr 267 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
+37,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 2,4 3,7 8 11,2 8,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 17 384 194 436 62 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Limavi AB jämfört med 19 685 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 8,5 mkr 0 tkr 566 tkr 1,7 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Limavi AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Limavi AB

Vad gör Limavi AB?
Bolaget ska bedriva dataprogrammering tjänster och konsultation inom IT. Företaget ska även återförsälja IT och programmering tjänster, Importera och exportera IT tjänster, investeringar i fonder, förvalta aktieinnehav i bolag, bedriva förvaltning och utveckling av projekt som drivs eller ägs alternativt delägs av företaget.
Var finns Limavi AB?
Limavi AB har sin verksamhet i SKOGÅS, Huddinge, Stockholms län. Adress: Musikalvägen 97, 14243 SKOGÅS.
När grundades Limavi AB?
Limavi AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559115-2870.
Vad omsätter Limavi AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Limavi AB 8,5 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för Limavi AB?
Organisationsnumret för Limavi AB är 559115-2870. Bolagsformen är Aktiebolag.