LRS Konsult AB
Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom anläggning av broar och tunnlar i Älvsbyn. Verksamheten har bedrivits sedan 2022.
Omsättningen för 2025 var 43,5 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 61 jämförbara företag.
Adress
Postadress: PARKGATAN 5
94233 Älvsbyn
Verksamhet
Bransch: Anläggning av broar och tunnlar (SNI 42130)
Aktiebolaget ska bedriva byggentreprenader, konsultverksamhet inom bygg samt personaluthyrning.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +155,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 20,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 11,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 46,7 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 65,5 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 43,5 mkr | 8,9 mkr | 4,8 mkr | 15,6 mkr | 7,3 mkr | 0 |
| 2024 | 17 mkr | 5,3 mkr | 3 mkr | 10,6 mkr | 3,1 mkr | 0 |
| 2023 | 1,1 mkr | 69 tkr | 54 tkr | 109 tkr | 79 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2023–2025
+532,2 % CAGR
Omsättning Årets vinst
Branschjämförelse
LRS Konsult AB jämfört med 61 andra bolag i samma bransch (anläggning av broar och tunnlar).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 43,5 mkr | 560 tkr | 3,9 mkr | 19,2 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Leif Svensson (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2022-11-09
- Evy Rankvist Burman (f. 1960) Styrelsesuppleant sedan 2022-11-09
Vanliga frågor om LRS Konsult AB
- Vad gör LRS Konsult AB?
- Aktiebolaget ska bedriva byggentreprenader, konsultverksamhet inom bygg samt personaluthyrning.
- Var finns LRS Konsult AB?
- LRS Konsult AB har sin verksamhet i ÄLVSBYN, Älvsbyn, Norrbottens län. Adress: PARKGATAN 5, 94233 ÄLVSBYN.
- När grundades LRS Konsult AB?
- LRS Konsult AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559405-3018.
- Vad omsätter LRS Konsult AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte LRS Konsult AB 43,5 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för LRS Konsult AB?
- Organisationsnumret för LRS Konsult AB är 559405-3018. Bolagsformen är Aktiebolag.