M.Österbergs Golv AB

Organisationsnummer
556974-2553
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2014-06-12
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2014 och m.österbergs golv ab har sin huvudsakliga verksamhet inom golv- och väggbeläggningsarbeten i Åhus. Det är ett av 20 företag inom golv- och väggbeläggningsarbeten i Kristianstad.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 2 miljoner kronor (2024) och resultatet var positivt. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (2 378 jämförelsebolag). Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Vannebergavägen 10
29633 Åhus

Besöksadress: VANNEBERGAVÄGEN 10
29633 Åhus

Företag i Kristianstad · Företag i Skåne län

Verksamhet

Bransch: Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330)

Föremålet för bolagets verksamhet är golv- och vägg- beläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+30,0 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
4,2 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
2,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
68,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
6,6 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 2,6 mkr 108 tkr 61 tkr 1,4 mkr 930 tkr 1
2024 2 mkr 4 tkr 1 tkr 1,2 mkr 869 tkr 1
2023 2,5 mkr 3 tkr 1 tkr 1,3 mkr 868 tkr 1
2022 2,8 mkr 655 tkr 388 tkr 1,4 mkr 867 tkr 1
2021 2,2 mkr 121 tkr 120 tkr 743 tkr 479 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+4,2 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 1 mkr 2 mkr 2,6 mkr SENAST 120 tkr 388 tkr 1 tkr 1 tkr 61 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

M.Österbergs Golv AB jämfört med 2 376 andra bolag i samma bransch (golv- och väggbeläggningsarbeten).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2,6 mkr 943 tkr 2,1 mkr 6,1 mkr Över median
Anställda 1 1 1 4 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om M.Österbergs Golv AB

Vad gör M.Österbergs Golv AB?
Föremålet för bolagets verksamhet är golv- och vägg- beläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Var finns M.Österbergs Golv AB?
M.Österbergs Golv AB har sin verksamhet i ÅHUS, Kristianstad, Skåne län. Adress: Vannebergavägen 10, 29633 ÅHUS.
När grundades M.Österbergs Golv AB?
M.Österbergs Golv AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556974-2553.
Vad omsätter M.Österbergs Golv AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte M.Österbergs Golv AB 2,6 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för M.Österbergs Golv AB?
Organisationsnumret för M.Österbergs Golv AB är 556974-2553. Bolagsformen är Aktiebolag.