M2 i Värnamo AB

Organisationsnummer
556749-1740
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2008-02-22
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

M1 i Värnamo AB Moderbolag
M2 i Värnamo AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har bedrivits sedan 2008 och M2 i Värnamo AB är klassificerat som byggande av bostadshus och andra byggnader i Värnamo. Det finns 38 företag med liknande verksamhet i Värnamo.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 24,2 miljoner kronor (2026) med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar M2 i Värnamo AB bland topp 25 % i branschen (16 613 bolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 11 personer. M2 i Värnamo AB är en del av M1 i Värnamo AB-koncernen.

Adress

Postadress: Repslagarevägen 3 J
33153 Värnamo

Besöksadress: REPSLAGAREVÄGEN 3 J
33153 Värnamo

Företag i Värnamo · Företag i Jönköpings län

Telefon: 0370-16214

Verksamhet

Bransch: Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)

Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenadverksam- het inom byggbranschen, fastighetsförvaltning samt därmed fören- lig verksamhet.

Omsättningsintervall: 20–50 mkr

Koncernmoder: M1 i Värnamo AB (556775-5466)
Moderbolag: M1 i Värnamo AB (556775-5466)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-1,2 %
jämfört med 2025
Rörelsemarginal
3,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
2,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
18,6 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
18,9 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-8,3 %
jämfört med 2025
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2026 24,2 mkr 803 tkr 479 tkr 13,6 mkr 2,5 mkr 11
2025 24,5 mkr 1,4 mkr 650 tkr 13,8 mkr 2,3 mkr 12
2024 21,7 mkr 1,1 mkr 592 tkr 12,6 mkr 1,7 mkr 11
2023 27,1 mkr −518 tkr −473 tkr 13 mkr 1,1 mkr 12
2022 23,5 mkr 678 tkr 429 tkr 13 mkr 1,6 mkr 11

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2022–2026
+0,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 10 20 23,5 27,1 21,7 24,5 24,2 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 429 −473 592 650 479 20222023202420252026
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

M2 i Värnamo AB jämfört med 16 668 andra bolag i samma bransch (byggande av bostadshus och andra byggnader).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 24,2 mkr 246 tkr 1,5 mkr 5,3 mkr Övre kvartil
Anställda 11 0 1 3 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)
  • Ola Fälth (f. 1960) Revisor 2008-01-15 – 2026-06-09

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta M2 i Värnamo AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om M2 i Värnamo AB

Vad gör M2 i Värnamo AB?
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva entreprenadverksam- het inom byggbranschen, fastighetsförvaltning samt därmed fören- lig verksamhet.
Var finns M2 i Värnamo AB?
M2 i Värnamo AB har sin verksamhet i VÄRNAMO, Värnamo, Jönköpings län. Adress: Repslagarevägen 3 J, 33153 VÄRNAMO.
När grundades M2 i Värnamo AB?
M2 i Värnamo AB grundades 2008 och har organisationsnummer 556749-1740.
Vad omsätter M2 i Värnamo AB?
Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte M2 i Värnamo AB 24,2 miljoner kronor. Bolaget hade 11 anställda.
Vad är organisationsnumret för M2 i Värnamo AB?
Organisationsnumret för M2 i Värnamo AB är 556749-1740. Bolagsformen är Aktiebolag.