Malmixx Projekt AB

Organisationsnummer
556469-8248
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2002-09-17
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Malmixx Projekt AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom direktreklamverksamhet i Uppsala. Verksamheten har bedrivits sedan 1994.

Omsättningen för 2025 var 484,9 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 119 jämförbara företag. Bolaget hade 621 anställda enligt senaste bokslutet. Malmixx Projekt AB är en del av NORTH MEDIA A/S-koncernen.

Adress

Postadress: Box 1524
75145 Uppsala

Besöksadress: BOX 1524
75145 Uppsala

Företag i Uppsala · Företag i Uppsala län

Telefon: 018-172100

Verksamhet

Bransch: Direktreklamverksamhet (SNI 73112)

Bolaget skall bedriva direktreklamverksamhet, köp, försäljning och uthyrning av koncept, varumärken och maskiner avsedda för direktreklam och marknadsföring samt producera reklamkampanjer samt idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 100–500 mkr

Koncernmoder: NORTH MEDIA A/S
Moderbolag: SDR Svensk Direktreklam Aktiebolag (556067-0274)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+36,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-14,1 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-6,8 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
3,2 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-2241,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-3,1 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 484,9 mkr −68,3 mkr −33 mkr 46,4 mkr 1,5 mkr 621
2024 355,4 mkr 18,9 mkr 12,4 mkr 74,7 mkr 34,5 mkr 641
2023 322,4 mkr 18,4 mkr 14,1 mkr 120 mkr 22,1 mkr 567
2022 213,9 mkr −38,2 mkr −31,9 mkr 102,8 mkr 8 mkr 494
2021 145 mkr −28,1 mkr 44 tkr 57,3 mkr 218 tkr 334

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+35,2 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 100 200 300 400 500 145 214 322 355 485 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0 −31,9 14,1 12,4 −33 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Malmixx Projekt AB jämfört med 119 andra bolag i samma bransch (direktreklamverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 484,9 mkr 127 tkr 1,4 mkr 7,8 mkr Övre kvartil
Anställda 621 0 1 4 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (3)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Malmixx Projekt AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Malmixx Projekt AB

Vad gör Malmixx Projekt AB?
Bolaget skall bedriva direktreklamverksamhet, köp, försäljning och uthyrning av koncept, varumärken och maskiner avsedda för direktreklam och marknadsföring samt producera reklamkampanjer samt idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Malmixx Projekt AB?
Malmixx Projekt AB har sin verksamhet i UPPSALA, Uppsala, Uppsala län. Adress: Box 1524, 75145 UPPSALA.
När grundades Malmixx Projekt AB?
Malmixx Projekt AB grundades 1994 och har organisationsnummer 556469-8248.
Vad omsätter Malmixx Projekt AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Malmixx Projekt AB 484,9 miljoner kronor. Bolaget hade 621 anställda.
Vad är organisationsnumret för Malmixx Projekt AB?
Organisationsnumret för Malmixx Projekt AB är 556469-8248. Bolagsformen är Aktiebolag.