Marstrom Composite AB
Bolaget startades 1993 och marstrom composite ab är klassificerat som diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter i Västervik.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 108,8 miljoner kronor (2024), och året avslutades med vinst. Marstrom Composite AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 27 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 38 personer. Marstrom Composite AB är en del av Marstrom Composite AB-koncernen.
Adress
Postadress: Lucernavägen 9
59350 Västervik
Verksamhet
Bransch: Diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter (SNI 23999)
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva rörelse med tillverkning av kompositprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 100–500 mkr
Koncernmoder: Marstrom Composite AB (556324-3384)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +32,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 5,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 67,3 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +44,7 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 144,1 mkr | 8,1 mkr | 87 tkr | 192,4 mkr | 129,4 mkr | 55 |
| 2024 | 108,8 mkr | 9,3 mkr | 41 tkr | 108,9 mkr | 41,7 mkr | 38 |
| 2023 | 76,8 mkr | 7,7 mkr | 5,2 mkr | 67,6 mkr | 16,2 mkr | 36 |
| 2022 | 53,7 mkr | 3,7 mkr | 3,6 mkr | 51,6 mkr | 11 mkr | 32 |
| 2021 | 39,9 mkr | 1,6 mkr | 1,5 mkr | 29,8 mkr | 7,4 mkr | 26 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Marstrom Composite AB jämfört med 28 andra bolag i samma bransch (diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 144,1 mkr | 1,9 mkr | 6,3 mkr | 96,3 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 55 | 0 | 6 | 40 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Pål Jernhag (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2026-05-07
- Mattias Hjorth (f. 1976) Ordförande sedan 2025-07-07
- Fredrik Lindblom (f. 1984) Styrelsesuppleant sedan 2025-07-07
- Fredrik Lindblom (f. 1984) Verkställande direktör sedan 2025-07-07
- Mattias Hjorth (f. 1976) Styrelseledamot sedan 2024-08-01
- Adisa Hadzic (f. 1984) Revisor sedan 2024-07-09
Tidigare roller (6)
- Wictor Billström (f. 1982) Styrelseledamot 2023-04-04 – 2026-06-09
- Lars Granbom (f. 1961) Ordförande 2023-04-04 – 2026-06-09
- Ronny Christoffersen (f. 1968) Styrelseledamot 2023-04-04 – 2026-06-09
- Fredrik Lindblom (f. 1984) Extern VD 2022-08-18 – 2026-06-09
- Lars Granbom (f. 1961) Styrelseledamot 2021-06-09 – 2026-06-09
- Per Wärn (f. 1957) Styrelseledamot 2017-07-11 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Marstrom Composite AB
- Vad gör Marstrom Composite AB?
- Bolagets verksamhet ska vara att bedriva rörelse med tillverkning av kompositprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Marstrom Composite AB?
- Marstrom Composite AB har sin verksamhet i VÄSTERVIK, Västervik, Kalmar län. Adress: Lucernavägen 9, 59350 VÄSTERVIK.
- När grundades Marstrom Composite AB?
- Marstrom Composite AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556324-3384.
- Vad omsätter Marstrom Composite AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Marstrom Composite AB 144,1 miljoner kronor. Bolaget hade 55 anställda.
- Vem är VD på Marstrom Composite AB?
- Fredrik Lindblom är verkställande direktör på Marstrom Composite AB.
- Vad är organisationsnumret för Marstrom Composite AB?
- Organisationsnumret för Marstrom Composite AB är 556324-3384. Bolagsformen är Aktiebolag.