Matrices AB
Företaget grundades 2020 och företaget är klassificerat som dataprogrammering i Järfälla.
2026 omsatte bolaget 1,2 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (19 602 jämförelsebolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Flygarvägen 33, lgh 1102
17569 Järfälla
Besöksadress: FLYGARVÄGEN 33 LGH 1102
17569 Järfälla
Verksamhet
Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom programvaruutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +12,7 % jämfört med 2025
- Rörelsemarginal
- 6,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 6,6 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 60,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 32,5 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2025
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,2 mkr | 79 tkr | 78 tkr | 394 tkr | 240 tkr | 1 |
| 2025 | 1,1 mkr | −101 tkr | −99 tkr | 426 tkr | 203 tkr | 1 |
| 2024 | 1,3 mkr | 204 tkr | 164 tkr | 628 tkr | 362 tkr | 1 |
| 2023 | 1,3 mkr | 202 tkr | 160 tkr | 535 tkr | 318 tkr | 1 |
| 2022 | 873 tkr | 48 tkr | 38 tkr | 317 tkr | 158 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2022–2026
+8,0 % CAGR
Omsättning Årets vinst Årets förlust
Branschjämförelse
Matrices AB jämfört med 19 677 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 mkr | 0 tkr | 567 tkr | 1,7 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Mudasser Ajaz (f. 1991) Styrelseledamot sedan 2020-11-05
- Zainab Abbas (f. 1991) Styrelsesuppleant sedan 2020-11-05
Vanliga frågor om Matrices AB
- Vad gör Matrices AB?
- Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom programvaruutveckling och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Matrices AB?
- Matrices AB har sin verksamhet i JÄRFÄLLA, Solna, Stockholms län. Adress: Flygarvägen 33, lgh 1102, 17569 JÄRFÄLLA.
- När grundades Matrices AB?
- Matrices AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559281-2498.
- Vad omsätter Matrices AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte Matrices AB 1,2 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Matrices AB?
- Organisationsnumret för Matrices AB är 559281-2498. Bolagsformen är Aktiebolag.