MATROSEN STÄDFÖRETAG AB
Företaget grundades 2005 och bolaget tillhandahåller lokalvård i Huddinge. Det finns 43 företag med liknande verksamhet i Sundbyberg.
2025 omsatte bolaget 1,3 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.
Adress
Postadress: Terapivägen 14 c c/o Tzanis
14156 Huddinge
Besöksadress: TERAPIVÄGEN 14 C
14156 Huddinge
Företag i Sundbyberg · Företag i Stockholms län
Telefon: 08-285057
Verksamhet
Bransch: Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330)
Bolaget skall bedriva lokalvård, renovering av byggnader samt golvslipning, sanering och behandling av golv. Företaget ska också bedriva teknisk förvaltning av fastigheter och flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -31,6 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -9,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -9,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 14,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -400,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,3 mkr | −123 tkr | −128 tkr | 221 tkr | 32 tkr | 2 |
| 2024 | 1,9 mkr | 54 tkr | 48 tkr | 298 tkr | 160 tkr | 2 |
| 2023 | 0 tkr | −6 tkr | −6 tkr | 141 tkr | 112 tkr | 0 |
| 2022 | 757 tkr | −31 tkr | −32 tkr | 167 tkr | 118 tkr | 3 |
| 2021 | 1,3 mkr | −638 tkr | −383 tkr | 413 tkr | 150 tkr | 6 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
MATROSEN STÄDFÖRETAG AB jämfört med 2 376 andra bolag i samma bransch (golv- och väggbeläggningsarbeten).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 mkr | 943 tkr | 2,1 mkr | 6,1 mkr | Under median |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 4 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Georgios Tzanis (f. 1954) Verkställande direktör sedan 2023-08-31
- Tungalag Ragcha (f. 1972) Styrelsesuppleant sedan 2023-06-20
- Georgios Tzanis (f. 1954) Styrelseledamot sedan 2023-06-20
Vanliga frågor om MATROSEN STÄDFÖRETAG AB
- Vad gör MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- Bolaget skall bedriva lokalvård, renovering av byggnader samt golvslipning, sanering och behandling av golv. Företaget ska också bedriva teknisk förvaltning av fastigheter och flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- MATROSEN STÄDFÖRETAG AB har sin verksamhet i HUDDINGE, Sundbyberg, Stockholms län. Adress: Terapivägen 14 c c/o Tzanis, 14156 HUDDINGE.
- När grundades MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- MATROSEN STÄDFÖRETAG AB grundades 2005 och har organisationsnummer 556552-7933.
- Vad omsätter MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte MATROSEN STÄDFÖRETAG AB 1,3 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
- Vem är VD på MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- Georgios Tzanis är verkställande direktör på MATROSEN STÄDFÖRETAG AB.
- Vad är organisationsnumret för MATROSEN STÄDFÖRETAG AB?
- Organisationsnumret för MATROSEN STÄDFÖRETAG AB är 556552-7933. Bolagsformen är Aktiebolag.