Mattisson Medical AB
Bolaget startades 2023 och mattisson medical ab har sin huvudsakliga verksamhet inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. i Helsingborg. Det är ett av 92 företag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. i Helsingborg.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 117 tkr (2024), och året avslutades med vinst. Mattisson Medical AB hamnar under branschmedianen (4 192 bolag i jämförelsen). Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Kompanigatan 12
25438 Helsingborg
Besöksadress: KOMPANIGATAN 12
25438 Helsingborg
Verksamhet
Bransch: Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211)
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom läkararbete samt medicinska åtaganden.
Omsättningsintervall: 1–49 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -70,1 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 71,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 57,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 60,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 36,4 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 35 tkr | 25 tkr | 20 tkr | 91 tkr | 55 tkr | 1 |
| 2024 | 117 tkr | 88 tkr | 70 tkr | 146 tkr | 95 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Mattisson Medical AB jämfört med 4 158 andra bolag i samma bransch (primärvårdsmottagningar med läkare m.m.).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 35 tkr | 1 tkr | 256 tkr | 1,2 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Anton Mattisson (f. 1994) Styrelseledamot sedan 2023-08-07
- Anton Mattisson (f. 1994) Ordförande sedan 2023-08-07
- Sonny Mattisson (f. 1957) Styrelseledamot sedan 2023-08-07
- Anita Mattisson (f. 1956) Styrelseledamot sedan 2023-08-07
Vanliga frågor om Mattisson Medical AB
- Vad gör Mattisson Medical AB?
- Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom läkararbete samt medicinska åtaganden.
- Var finns Mattisson Medical AB?
- Mattisson Medical AB har sin verksamhet i HELSINGBORG, Helsingborg, Skåne län. Adress: Kompanigatan 12, 25438 HELSINGBORG.
- När grundades Mattisson Medical AB?
- Mattisson Medical AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559443-7351.
- Vad omsätter Mattisson Medical AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Mattisson Medical AB 35 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Mattisson Medical AB?
- Organisationsnumret för Mattisson Medical AB är 559443-7351. Bolagsformen är Aktiebolag.