Medic1 AB

Organisationsnummer
559020-5091
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2021-10-13
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Medic1 AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner i Karlstad. Företaget grundades 2021. Det är ett av 102 företag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner i Karlstad.

2024 omsatte bolaget 38 tkr och resultatet var positivt. Medic1 AB är en del av Medic1 AB-koncernen.

Adress

Postadress: Långgatan 32 C
65222 Karlstad

Besöksadress: LÅNGGATAN 32 C
65222 Karlstad

Företag i Karlstad · Företag i Värmlands län

Verksamhet

Bransch: Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212)

Bolaget skall bedriva sjukvård vid evenemnag, ambulanssjukvård inom hälso- och sjukvård, utbildning inom hjärt- lungräddning, uthyrning av produkter för hjärt- lungräddning samt därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper.

Omsättningsintervall: 1–49 tkr

Koncernmoder: Medic1 AB (559020-5091)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-86,0 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
-278,9 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
21,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
34,2 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
4,2 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 38 tkr −106 tkr 8 tkr 556 tkr 190 tkr 0
2023 271 tkr −83 tkr 143 tkr 989 tkr 282 tkr 0
2022 238 tkr −124 tkr −14 tkr 1,3 mkr 334 tkr 0
2021 219 tkr −31 tkr 754 tkr 2 mkr 898 tkr 0
2020 0 tkr −6 tkr 1 mkr 1,8 mkr 1,1 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
−44,2 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 100 tkr 200 tkr 38 tkr SENAST 1 mkr 754 tkr −14 tkr 143 tkr 8 tkr 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Medic1 AB jämfört med 12 923 andra bolag i samma bransch (holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 38 tkr 0 tkr 0 tkr 0 tkr Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Medic1 AB

Vad gör Medic1 AB?
Bolaget skall bedriva sjukvård vid evenemnag, ambulanssjukvård inom hälso- och sjukvård, utbildning inom hjärt- lungräddning, uthyrning av produkter för hjärt- lungräddning samt därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper.
Var finns Medic1 AB?
Medic1 AB har sin verksamhet i KARLSTAD, Karlstad, Värmlands län. Adress: Långgatan 32 C, 65222 KARLSTAD.
När grundades Medic1 AB?
Medic1 AB grundades 2021 och har organisationsnummer 559020-5091.
Vad omsätter Medic1 AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Medic1 AB 38 tkr.
Vem är VD på Medic1 AB?
Jerry Lidberg är verkställande direktör på Medic1 AB.
Vad är organisationsnumret för Medic1 AB?
Organisationsnumret för Medic1 AB är 559020-5091. Bolagsformen är Aktiebolag.