MEFA LUBE AB
MEFA LUBE AB erbjuder tjänster inom övrig teknisk konsultverksamhet i Göteborg. Företaget grundades 2023. Göteborg har totalt 191 företag inom branschen, varav MEFA LUBE AB är ett.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 1,7 miljoner kronor (2026), och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger över branschens median (1 864 bolag i jämförelsen).
Adress
Postadress: Viveka Seldahls Gata 5
41249 Göteborg
Besöksadress: VIVEKA SELDAHLS GATA 5
41249 Göteborg
Verksamhet
Bransch: Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129)
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom industrier som basoljor, smörjmedel samt smörjfett. Företaget konsulterar företag med inriktning på hållbara lösningar inom smörjmedel och smörjfett tillverkning. Konsultationen innefattar alla delar av tillverknings- och försäljningsprocessen, från R&D till anpassning av applikationsområden och market support. Vidare, erbjuder företaget utbildning i from av föreläsningar till intressenter inom industrier som skulle hanterar smörjmedel och smörjfett på ett mera hållbart sätt.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +15,7 % jämfört med 2025
- Rörelsemarginal
- 73,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 60,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 69,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 49,4 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 1,7 mkr | 1,2 mkr | 1 mkr | 3 mkr | 2,1 mkr | 0 |
| 2025 | 1,5 mkr | 1,1 mkr | 889 tkr | 1,7 mkr | 1,1 mkr | 0 |
| 2024 | 195 tkr | 171 tkr | 136 tkr | 263 tkr | 161 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
MEFA LUBE AB jämfört med 1 865 andra bolag i samma bransch (övrig teknisk konsultverksamhet).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,7 mkr | 6 tkr | 468 tkr | 1,7 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Mehdi Fathi Najafi (f. 1956) Styrelseledamot sedan 2023-04-26
- Daniel Fathi Najafi (f. 1991) Styrelsesuppleant sedan 2023-04-26
Vanliga frågor om MEFA LUBE AB
- Vad gör MEFA LUBE AB?
- Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom industrier som basoljor, smörjmedel samt smörjfett. Företaget konsulterar företag med inriktning på hållbara lösningar inom smörjmedel och smörjfett tillverkning. Konsultationen innefattar alla delar av tillverknings- och försäljningsprocessen, från R&D till anpassning av applikationsområden och market support. Vidare, erbjuder företaget utbildning i from av föreläsningar till intressenter inom industrier som skulle hanterar smörjmedel och smörjfe…
- Var finns MEFA LUBE AB?
- MEFA LUBE AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Viveka Seldahls Gata 5, 41249 GÖTEBORG.
- När grundades MEFA LUBE AB?
- MEFA LUBE AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559431-7876.
- Vad omsätter MEFA LUBE AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte MEFA LUBE AB 1,7 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för MEFA LUBE AB?
- Organisationsnumret för MEFA LUBE AB är 559431-7876. Bolagsformen är Aktiebolag.