Menta Fönster AB
Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom provisionshandel med virke och byggmaterial i Varberg. Verksamheten har bedrivits sedan 2005.
Omsättningen för 2024 var 28,2 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Omsättningen placerar Menta Fönster AB bland topp 25 % i branschen (259 bolag). Bolaget hade 11 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Kardanvägen 2A
43232 Varberg
Besöksadress: KARDANVÄGEN 2 A
43232 Varberg
Verksamhet
Bransch: Provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130)
Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva handel och import av byggmaterial, fönster och fönstertillbehör, markexploatering och förvaltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 20–50 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +3,7 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 0,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 20,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 1,3 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- -18,2 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 29,3 mkr | 52 tkr | 19 tkr | 7,4 mkr | 1,5 mkr | 9 |
| 2024 | 28,2 mkr | −197 tkr | −148 tkr | 7 mkr | 1,5 mkr | 11 |
| 2023 | 25,5 mkr | −1,3 mkr | −159 tkr | 7,4 mkr | 1,6 mkr | 12 |
| 2022 | 34,4 mkr | 1,1 mkr | 637 tkr | 8,2 mkr | 1,8 mkr | 10 |
| 2021 | 35,1 mkr | 2,4 mkr | 1,4 mkr | 11 mkr | 4,1 mkr | 10 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Menta Fönster AB jämfört med 259 andra bolag i samma bransch (provisionshandel med virke och byggmaterial).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29,3 mkr | 12 tkr | 691 tkr | 4,1 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 9 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Cajsa Marcelius (f. 1971) Revisor sedan 2025-09-27
- Christian Dahlström (f. 1987) Revisor sedan 2025-09-27
- Joel Tuvesson (f. 1992) Verkställande direktör sedan 2019-03-17
- Maria Gustafsson (f. 1985) Styrelseledamot sedan 2019-03-17
- Maria Gustafsson (f. 1985) Ordförande sedan 2019-03-17
- Joel Tuvesson (f. 1992) Styrelseledamot sedan 2019-03-17
- Peter Gustafsson (f. 1957) Styrelseledamot sedan 2017-09-25
Tidigare roller (2)
- Christer Andersson (f. 1965) Revisor 2017-10-19 – 2026-06-09
- Ulf Andresen (f. 1954) Revisorsuppleant 2005-10-19 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Menta Fönster AB
- Vad gör Menta Fönster AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva handel och import av byggmaterial, fönster och fönstertillbehör, markexploatering och förvaltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Menta Fönster AB?
- Menta Fönster AB har sin verksamhet i VARBERG, Falkenberg, Hallands län. Adress: Kardanvägen 2A, 43232 VARBERG.
- När grundades Menta Fönster AB?
- Menta Fönster AB grundades 2005 och har organisationsnummer 556688-2402.
- Vad omsätter Menta Fönster AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Menta Fönster AB 29,3 miljoner kronor. Bolaget hade 9 anställda.
- Vem är VD på Menta Fönster AB?
- Joel Tuvesson är verkställande direktör på Menta Fönster AB.
- Vad är organisationsnumret för Menta Fönster AB?
- Organisationsnumret för Menta Fönster AB är 556688-2402. Bolagsformen är Aktiebolag.