MIAB AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom lokalvård i Bromma. Bolaget startades 1995.
2025 omsatte bolaget 704,2 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. MIAB AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 4 205 andra svenska aktiebolag. Bolaget hade 1 181 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen MIAB Group AB.
Adress
Postadress: Box 15118
16715 Bromma
Besöksadress: BOX 15118
16715 Bromma
Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län
Telefon: 08-51001100
Verksamhet
Bransch: Lokalvård (SNI 81210)
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva städ- verksamhet, kontorsservice och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–1 000 mkr
Koncernmoder: MIAB Group AB (559357-0269)
Moderbolag: MIAB Group AB (559357-0269)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +6,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 2,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 2,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 14,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 46,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +0,8 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 704,2 mkr | 14,2 mkr | 16 mkr | 232,2 mkr | 34,7 mkr | 1181 |
| 2024 | 663,1 mkr | 37,7 mkr | 21,2 mkr | 251,2 mkr | 47,7 mkr | 1172 |
| 2023 | 588,9 mkr | 37,7 mkr | 23,2 mkr | 257,6 mkr | 51,5 mkr | 1074 |
| 2022 | 467,5 mkr | 31,3 mkr | 21,7 mkr | 235,2 mkr | 53,3 mkr | 899 |
| 2021 | 401,1 mkr | 42,9 mkr | 28,9 mkr | 232,2 mkr | 89,6 mkr | 776 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
MIAB AB jämfört med 4 209 andra bolag i samma bransch (lokalvård).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 704,2 mkr | 354 tkr | 1,4 mkr | 4 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 181 | 0 | 2 | 6 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Niklas Franzén (f. 1986) Extern VD sedan 2026-05-12
- Charlotta Åhlander Ekman (f. 1971) Huvudansvarig revisor sedan 2023-12-21
- Marie Nerg (f. 1971) Ordförande sedan 2022-02-01
- Anders Nerg (f. 1986) Styrelseledamot sedan 2019-04-25
- Paavo Nerg (f. 1947) Styrelseledamot sedan 2014-12-16
- Marie Nerg (f. 1971) Styrelseledamot sedan 2014-01-29
Tidigare roller (1)
- Richard Toppar (f. 1978) Extern VD 2019-10-03 – 2026-06-09
Vanliga frågor om MIAB AB
- Vad gör MIAB AB?
- Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva städ- verksamhet, kontorsservice och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns MIAB AB?
- MIAB AB har sin verksamhet i BROMMA, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 15118, 16715 BROMMA.
- När grundades MIAB AB?
- MIAB AB grundades 1996 och har organisationsnummer 556515-9810.
- Vad omsätter MIAB AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte MIAB AB 704,2 miljoner kronor. Bolaget hade 1181 anställda.
- Vad är organisationsnumret för MIAB AB?
- Organisationsnumret för MIAB AB är 556515-9810. Bolagsformen är Aktiebolag.