Moen REC AB

Organisationsnummer
559279-7574
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2021-02-03
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2020 och Moen REC AB har sin huvudsakliga verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet i Stockholm. Det finns 331 företag med liknande verksamhet i Stockholm.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 2,2 miljoner kronor (2025) med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger över branschens median (2 430 bolag i jämförelsen). Antalet anställda uppgick senast till 3 personer.

Adress

Postadress: Sveavägen 151
11346 Stockholm

Besöksadress: SVEAVÄGEN 151
11346 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100)

Bolaget ska köpa kontorsfastigheter, bedriva fastighetsskötsel samt underhåll. Verksamheten ska även bestå av att bedriva marknadsföring, reklam och eventverksamhet. Verksamheten ska även bestå av projektering och utöver detta förenlig verksamhet med nämnda verksamheter.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-20,1 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-1,7 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
1,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
70,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
3,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 2,2 mkr −37 tkr 35 tkr 1,4 mkr 1 mkr 3
2024 2,7 mkr 247 tkr 196 tkr 1,4 mkr 988 tkr 3
2023 3,6 mkr 370 tkr 225 tkr 2 mkr 792 tkr 3
2022 1,2 mkr 655 tkr 520 tkr 799 tkr 568 tkr 2
2021 116 tkr 29 tkr 23 tkr 210 tkr 48 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+107,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 0,1 1,2 3,6 2,7 2,2 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 23 520 225 196 35 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Moen REC AB jämfört med 2 435 andra bolag i samma bransch (fastighetsrelaterad stödverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2,2 mkr 90 tkr 756 tkr 2,9 mkr Över median
Anställda 3 0 1 2 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (4)
  • Lina Wendelsson (f. 1978) Styrelsesuppleant 2025-11-19 – 2026-06-28
  • Lina Wendelsson (f. 1978) Extern firmatecknare 2024-07-08 – 2026-06-09
  • Camilla Reimer (f. 1972) Styrelsesuppleant 2020-12-21 – 2026-06-09
  • Camilla Moen (f. 1972) Styrelsesuppleant 2020-12-21 – 2026-06-28

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Moen REC AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Moen REC AB

Vad gör Moen REC AB?
Bolaget ska köpa kontorsfastigheter, bedriva fastighetsskötsel samt underhåll. Verksamheten ska även bestå av att bedriva marknadsföring, reklam och eventverksamhet. Verksamheten ska även bestå av projektering och utöver detta förenlig verksamhet med nämnda verksamheter.
Var finns Moen REC AB?
Moen REC AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Sveavägen 151, 11346 STOCKHOLM.
När grundades Moen REC AB?
Moen REC AB grundades 2021 och har organisationsnummer 559279-7574.
Vad omsätter Moen REC AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Moen REC AB 2,2 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
Vad är organisationsnumret för Moen REC AB?
Organisationsnumret för Moen REC AB är 559279-7574. Bolagsformen är Aktiebolag.