MP2 Development AB

Organisationsnummer
556734-1101
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2007-07-03
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget startades 2007 och bolaget verkar inom datakonsultverksamhet i Hägersten.

2025 omsatte bolaget 1,3 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (14 941 jämförelsebolag). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Boktryckarvägen 40
12933 Hägersten

Besöksadress: BOKTRYCKARVÄGEN 40
12933 Hägersten

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Telefon: 070-8285250

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, data-, byggnads och spelbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-46,0 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-11,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-12,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
14,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-216,9 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,3 mkr −151 tkr −167 tkr 546 tkr 77 tkr 2
2024 2,4 mkr −144 tkr −148 tkr 419 tkr 244 tkr 2
2023 2,4 mkr 511 tkr 401 tkr 1,1 mkr 592 tkr 2
2022 1,8 mkr 71 tkr 49 tkr 497 tkr 290 tkr 2
2021 1,9 mkr 43 tkr 31 tkr 484 tkr 242 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−8,6 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 1,5 2 2,5 1,9 1,8 2,4 2,4 1,3 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 31 49 401 −148 −167 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

MP2 Development AB jämfört med 14 941 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,3 mkr 10 tkr 954 tkr 1,9 mkr Över median
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (6)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta MP2 Development AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om MP2 Development AB

Vad gör MP2 Development AB?
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom elektronik-, data-, byggnads och spelbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns MP2 Development AB?
MP2 Development AB har sin verksamhet i HÄGERSTEN, Stockholm, Stockholms län. Adress: Boktryckarvägen 40, 12933 HÄGERSTEN.
När grundades MP2 Development AB?
MP2 Development AB grundades 2007 och har organisationsnummer 556734-1101.
Vad omsätter MP2 Development AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte MP2 Development AB 1,3 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för MP2 Development AB?
Organisationsnumret för MP2 Development AB är 556734-1101. Bolagsformen är Aktiebolag.