MRC VÄST AB

Organisationsnummer
559006-6758
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-05-23
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Steveling Holding AB Koncernmoder
MRC Bemanning AB Moderbolag
MRC VÄST AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget tillhandahåller personaluthyrning i Malmö. Företaget grundades 2015. Stockholm har totalt 861 företag inom branschen, varav MRC VÄST AB är ett.

2025 omsatte bolaget 518 tkr medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen Steveling Holding AB.

Adress

Postadress: Hyllie Boulevard 2H
21625 Malmö

Besöksadress: HYLLIE BOULEVARD 2 H
21625 Malmö

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Personaluthyrning (SNI 78201)

Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom bemannings- och personaluthyrningsbranschen, utföra upplockning av varor i butiker samt därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom.

Omsättningsintervall: 500–699 tkr

Koncernmoder: Steveling Holding AB (556980-6812)
Moderbolag: MRC Bemanning AB (559376-2742)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-83,3 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-22,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-9,5 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
9,6 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-59,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-75,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 518 tkr −116 tkr −49 tkr 868 tkr 83 tkr 1
2024 3,1 mkr 62 tkr 28 tkr 1,1 mkr 131 tkr 4
2023 3,1 mkr −879 tkr −913 tkr 1,1 mkr 54 tkr 6
2022 479 tkr −613 tkr 4 tkr 1,1 mkr 54 tkr 6
2021 65 tkr −105 tkr −33 tkr 89 tkr 50 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+68,0 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 1 mkr 2 mkr 3 mkr 518 tkr SENAST −33 tkr 4 tkr −913 tkr 28 tkr −49 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

MRC VÄST AB jämfört med 4 452 andra bolag i samma bransch (personaluthyrning).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 518 tkr 95 tkr 762 tkr 3 mkr Under median
Anställda 1 0 1 3 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om MRC VÄST AB

Vad gör MRC VÄST AB?
Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom bemannings- och personaluthyrningsbranschen, utföra upplockning av varor i butiker samt därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom.
Var finns MRC VÄST AB?
MRC VÄST AB har sin verksamhet i MALMÖ, Stockholm, Stockholms län. Adress: Hyllie Boulevard 2H, 21625 MALMÖ.
När grundades MRC VÄST AB?
MRC VÄST AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559006-6758.
Vad omsätter MRC VÄST AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte MRC VÄST AB 518 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för MRC VÄST AB?
Organisationsnumret för MRC VÄST AB är 559006-6758. Bolagsformen är Aktiebolag.