MUM Group AB

Organisationsnummer
559138-1131
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2020-01-08
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Born Digital AB Moderbolag
MUM Group AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget är klassificerat som datakonsultverksamhet i Stockholm. Verksamheten har bedrivits sedan 2017. Det finns 4725 företag med liknande verksamhet i Stockholm.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 15,2 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. MUM Group AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 15 121 andra svenska aktiebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 2 personer. Bolaget ingår i koncernen Born Digital AB.

Adress

Postadress: Sveavägen 34
11134 Stockholm

Besöksadress: SVEAVÄGEN 34
11134 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, projektledning och verksamhetsutveckling samt äga och förvalta aktier och andelar för bolag inom samma verksamhetsområde.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Koncernmoder: Born Digital AB (559417-6702)
Moderbolag: Born Digital AB (559417-6702)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+67,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
2,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
4,8 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
57,8 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
9,6 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-33,3 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 15,2 mkr 306 tkr 732 tkr 13,2 mkr 7,6 mkr 2
2024 9 mkr −360 tkr 5,5 mkr 9,5 mkr 6,9 mkr 3
2023 8,7 mkr 57 tkr −27 tkr 5,8 mkr 372 tkr 5
2022 10,1 mkr 539 tkr 7,5 mkr 9,6 mkr 8,5 mkr 4
2021 7,3 mkr −491 tkr 4,6 mkr 7,6 mkr 6 mkr 4

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+20,3 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 7,3 10,1 8,7 9 15,2 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 4,6 7,5 −0 5,5 0,7 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

MUM Group AB jämfört med 15 162 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 15,2 mkr 8 tkr 935 tkr 1,9 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (5)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta MUM Group AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om MUM Group AB

Vad gör MUM Group AB?
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, projektledning och verksamhetsutveckling samt äga och förvalta aktier och andelar för bolag inom samma verksamhetsområde.
Var finns MUM Group AB?
MUM Group AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Sveavägen 34, 11134 STOCKHOLM.
När grundades MUM Group AB?
MUM Group AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559138-1131.
Vad omsätter MUM Group AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte MUM Group AB 15,2 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för MUM Group AB?
Organisationsnumret för MUM Group AB är 559138-1131. Bolagsformen är Aktiebolag.