Nicestream Invest AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom annan stödverksamhet avseende transport i Göteborg. Företaget grundades 2024. Det är ett av 149 företag inom annan stödverksamhet avseende transport i Göteborg.
Omsättningen för 2024 var 882,4 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 836 jämförbara företag. Antalet anställda uppgick senast till 29 personer. Nicestream Invest AB är en del av Nicestream Invest AB-koncernen.
Adress
Postadress: Box 4104
40040 Göteborg
Besöksadress: BOX 4104
40040 Göteborg
Verksamhet
Bransch: Annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260)
Bolaget skall bedriva verksamhet avseende befraktning och spedition samt förvaltning av värdepapper och investering i fastigheter därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: Under 1 tkr
Koncernmoder: Nicestream Invest AB (559092-2182)
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- 5,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 4,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 47,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 33,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 882,4 mkr | 49 mkr | 42,6 mkr | 274,3 mkr | 129,2 mkr | 29 |
| 2023 | 0 tkr | −31 tkr | 24,5 mkr | 89 mkr | 55,3 mkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −22 tkr | 17,8 mkr | 57,6 mkr | 38,3 mkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | −24 tkr | 7,8 mkr | 37,2 mkr | 27 mkr | 0 |
| 2020 | 0 tkr | −25 tkr | 16 mkr | 34,1 mkr | 25,6 mkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Nicestream Invest AB jämfört med 837 andra bolag i samma bransch (annan stödverksamhet avseende transport).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 882,4 mkr | 167 tkr | 2,8 mkr | 19,8 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 29 | 0 | 1 | 5 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Eva Britta Andersson (f. 1958) Revisor sedan 2017-01-30
- Victor Schönbeck (f. 1985) Styrelseledamot sedan 2017-01-03
- Sofie Magnusson (f. 1985) Styrelsesuppleant sedan 2017-01-03
Vanliga frågor om Nicestream Invest AB
- Vad gör Nicestream Invest AB?
- Bolaget skall bedriva verksamhet avseende befraktning och spedition samt förvaltning av värdepapper och investering i fastigheter därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Nicestream Invest AB?
- Nicestream Invest AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Box 4104, 40040 GÖTEBORG.
- När grundades Nicestream Invest AB?
- Nicestream Invest AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559092-2182.
- Vad omsätter Nicestream Invest AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Nicestream Invest AB 882,4 miljoner kronor. Bolaget hade 29 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Nicestream Invest AB?
- Organisationsnumret för Nicestream Invest AB är 559092-2182. Bolagsformen är Aktiebolag.