Norrlack i Umeå AB
Verksamheten tillverkar och förädlar produkter inom beläggning och överdragning av metall i Holmsund. Företaget grundades 2022.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 326 tkr (2025) medan årsresultatet hamnade på minus. Omsättningen ligger i den lägre kvartilen jämfört med 507 branschkollegor.
Adress
Postadress: Skolgatan 2
91332 Holmsund
Besöksadress: SKOLGATAN 2
91332 Holmsund
Verksamhet
Bransch: Beläggning och överdragning av metall (SNI 25510)
Bolaget skall bedriva industriell verksamhet med lackering, pulverlackering, ytbehandlingar och emballering.
Omsättningsintervall: 300–499 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +91,8 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -12,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -12,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 62,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -74,1 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 326 tkr | −39 tkr | −40 tkr | 87 tkr | 54 tkr | 0 |
| 2024 | 170 tkr | 40 tkr | 32 tkr | 208 tkr | 94 tkr | 0 |
| 2023 | 192 tkr | 46 tkr | 37 tkr | 94 tkr | 62 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2023–2025
+30,3 % CAGR
Omsättning Årets vinst Årets förlust
Branschjämförelse
Norrlack i Umeå AB jämfört med 507 andra bolag i samma bransch (beläggning och överdragning av metall).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 326 tkr | 806 tkr | 4,5 mkr | 14,4 mkr | Lägre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Lars Norberg (f. 1975) Styrelseledamot sedan 2022-11-01
- Lars Norberg (f. 1975) Verkställande direktör sedan 2022-11-01
- Jenny Norberg (f. 1972) Styrelsesuppleant sedan 2022-11-01
Vanliga frågor om Norrlack i Umeå AB
- Vad gör Norrlack i Umeå AB?
- Bolaget skall bedriva industriell verksamhet med lackering, pulverlackering, ytbehandlingar och emballering.
- Var finns Norrlack i Umeå AB?
- Norrlack i Umeå AB har sin verksamhet i HOLMSUND, Umeå, Västerbottens län. Adress: Skolgatan 2, 91332 HOLMSUND.
- När grundades Norrlack i Umeå AB?
- Norrlack i Umeå AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559403-9322.
- Vad omsätter Norrlack i Umeå AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Norrlack i Umeå AB 326 tkr.
- Vem är VD på Norrlack i Umeå AB?
- Lars Norberg är verkställande direktör på Norrlack i Umeå AB.
- Vad är organisationsnumret för Norrlack i Umeå AB?
- Organisationsnumret för Norrlack i Umeå AB är 559403-9322. Bolagsformen är Aktiebolag.