Northsea Shipping AB

Organisationsnummer
556273-4524
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2013-05-10
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 1993 och företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods i Kållekärr. Det är ett av 7 företag inom icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods i Tjörn.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 36 tkr (2024) medan årsresultatet hamnade på minus. Northsea Shipping AB hamnar under branschmedianen (153 bolag i jämförelsen).

Adress

Postadress: Dösevägen 133, Gälov
47193 Kållekärr

Besöksadress: DÖSEVÄGEN 133 GÄLOV
47193 Kållekärr

Företag i Tjörn · Företag i Västra Götalands län

Telefon: 0304-664745

Verksamhet

Bransch: Icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods (SNI 50202)

Bolaget skall bedriva rederirörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–49 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+55,6 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
33,9 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
35,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
81,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
28,6 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 56 tkr 19 tkr 20 tkr 86 tkr 70 tkr 0
2024 36 tkr −35 tkr −35 tkr 60 tkr 50 tkr 0
2023 111 tkr 50 tkr 50 tkr 108 tkr 74 tkr 0
2022 27 tkr −57 tkr −57 tkr 31 tkr 23 tkr 0
2021 70 tkr −76 tkr −76 tkr 114 tkr 80 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−5,4 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 20 tkr 40 tkr 60 tkr 80 tkr 100 tkr 56 tkr SENAST −76 tkr −57 tkr 50 tkr −35 tkr 20 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Northsea Shipping AB jämfört med 156 andra bolag i samma bransch (icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 56 tkr 11 tkr 921 tkr 23,7 mkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Northsea Shipping AB

Vad gör Northsea Shipping AB?
Bolaget skall bedriva rederirörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Northsea Shipping AB?
Northsea Shipping AB har sin verksamhet i KÅLLEKÄRR, Tjörn, Västra Götalands län. Adress: Dösevägen 133, Gälov, 47193 KÅLLEKÄRR.
När grundades Northsea Shipping AB?
Northsea Shipping AB grundades 1993 och har organisationsnummer 556273-4524.
Vad omsätter Northsea Shipping AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Northsea Shipping AB 56 tkr.
Vad är organisationsnumret för Northsea Shipping AB?
Organisationsnumret för Northsea Shipping AB är 556273-4524. Bolagsformen är Aktiebolag.