NTEX AB

Organisationsnummer
556648-7285
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2003-09-19
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Stena Aktiebolag Koncernmoder
NTEX AB
Ntex Inrikes AB 700,4 mkr

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget erbjuder logistikverksamhet i Göteborg. Verksamheten har bedrivits sedan 2003. Det är ett av 91 företag inom logistikverksamhet i Göteborg.

2024 omsatte bolaget 2,2 miljarder kronor, men resultatet blev negativt. NTEX AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 564 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 219 personer. Bolaget ingår i koncernen Stena Aktiebolag.

Adress

Postadress: Arendals Skans 7
41879 Göteborg

Företag i Göteborg · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Logistikverksamhet (SNI 52250)

Akitebolaget ska bedriva transportförmedling samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–5 mdkr

Koncernmoder: Stena Aktiebolag (556001-0802)
Moderbolag: Stena Rederi Aktiebolag (556057-8360)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+5,0 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-1,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-3,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
17,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-49,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-2,3 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 2,3 mdkr −34,9 mkr −69,4 mkr 800,7 mkr 140,4 mkr 214
2024 2,2 mdkr −59,7 mkr −85,6 mkr 722,2 mkr 209,8 mkr 219
2023 2,2 mdkr 12,7 mkr 27,5 mkr 726,4 mkr 270,4 mkr 209
2022 2,5 mdkr 75,5 mkr 60,4 mkr 744,9 mkr 243 mkr 213
2021 1,7 mdkr 74,6 mkr 49,4 mkr 532 mkr 197,4 mkr 167

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+7,5 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 500 mkr 1 mdkr 1,5 mdkr 2 mdkr 2,5 mdkr 2,3 mdkr SENAST 49,4 mkr 60,4 mkr 27,5 mkr −85,6 mkr −69,4 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

NTEX AB jämfört med 575 andra bolag i samma bransch (logistikverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2,3 mdkr 336 tkr 4,6 mkr 41,2 mkr Övre kvartil
Anställda 214 0 2 10 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (3)
  • Lanze Trengereid (f. 1973) Styrelseledamot 2022-05-06 – 2026-06-09
  • Thomas Ström (f. 1956) Verkställande direktör 2015-06-17 – 2026-06-09
  • Thomas Ström (f. 1956) Styrelseledamot 2004-06-29 – 2026-06-09

Vanliga frågor om NTEX AB

Vad gör NTEX AB?
Akitebolaget ska bedriva transportförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns NTEX AB?
NTEX AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Arendals Skans 7, 41879 GÖTEBORG.
När grundades NTEX AB?
NTEX AB grundades 2003 och har organisationsnummer 556648-7285.
Vad omsätter NTEX AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte NTEX AB 2,3 miljarder kronor. Bolaget hade 214 anställda.
Vad är organisationsnumret för NTEX AB?
Organisationsnumret för NTEX AB är 556648-7285. Bolagsformen är Aktiebolag.