NVB Nordisk Vattenbilning AB

Organisationsnummer
556780-9016
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2013-06-20
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Bernin Invest AB Moderbolag
NVB Nordisk Vattenbilning AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 2009 och företaget är klassificerat som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet i Norrköping. Norrköping har totalt 51 företag inom branschen, varav NVB Nordisk Vattenbilning AB är ett.

2025 omsatte bolaget 53,7 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Bolaget hade 12 anställda enligt senaste bokslutet. NVB Nordisk Vattenbilning AB är en del av Bernin Invest AB-koncernen.

Adress

Postadress: Box 2045
60002 Norrköping

Besöksadress: BOX 2045
60002 Norrköping

Företag i Norrköping · Företag i Östergötlands län

Telefon: 0158-30455

Verksamhet

Bransch: Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)

Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta byggnadsställningar och anläggningsmaskiner för uthyrning och därmed förenlig verksamhet samt driva entreprenadverksamhet med vattenbilning och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 50–100 mkr

Koncernmoder: Bernin Invest AB (556729-2353)
Moderbolag: Bernin Invest AB (556729-2353)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+48,8 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
20,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
17,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
52,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
73,5 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+20,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 53,7 mkr 10,8 mkr 9,4 mkr 24,5 mkr 12,8 mkr 12
2024 36,1 mkr 7,9 mkr 6,8 mkr 21,5 mkr 15,4 mkr 10
2023 28,5 mkr 573 tkr 1,4 mkr 14 mkr 8,6 mkr 12
2022 41,4 mkr 8,9 mkr 5,4 mkr 20,6 mkr 12,2 mkr 13
2021 42,6 mkr 7,6 mkr 5,8 mkr 18 mkr 10,8 mkr 15

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+6,0 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 10 mkr 20 mkr 30 mkr 40 mkr 50 mkr 53,7 mkr SENAST 5,8 mkr 5,4 mkr 1,4 mkr 6,8 mkr 9,4 mkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

NVB Nordisk Vattenbilning AB jämfört med 3 997 andra bolag i samma bransch (annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 53,7 mkr 477 tkr 1,9 mkr 7,3 mkr Övre kvartil
Anställda 12 0 1 4 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (4)

Vanliga frågor om NVB Nordisk Vattenbilning AB

Vad gör NVB Nordisk Vattenbilning AB?
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta byggnadsställningar och anläggningsmaskiner för uthyrning och därmed förenlig verksamhet samt driva entreprenadverksamhet med vattenbilning och därmed förenlig verksamhet.
Var finns NVB Nordisk Vattenbilning AB?
NVB Nordisk Vattenbilning AB har sin verksamhet i NORRKÖPING, Norrköping, Östergötlands län. Adress: Box 2045, 60002 NORRKÖPING.
När grundades NVB Nordisk Vattenbilning AB?
NVB Nordisk Vattenbilning AB grundades 2009 och har organisationsnummer 556780-9016.
Vad omsätter NVB Nordisk Vattenbilning AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte NVB Nordisk Vattenbilning AB 53,7 miljoner kronor. Bolaget hade 12 anställda.
Vem är VD på NVB Nordisk Vattenbilning AB?
Christoffer Kooij är verkställande direktör på NVB Nordisk Vattenbilning AB.
Vad är organisationsnumret för NVB Nordisk Vattenbilning AB?
Organisationsnumret för NVB Nordisk Vattenbilning AB är 556780-9016. Bolagsformen är Aktiebolag.