OBIS Förvaltnings AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget grundades 2008 och bolaget arbetar med uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Skurup. Det är ett av 36 företag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Skurup.
Omsättningen för 2024 var 2,5 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (21 526 jämförelsebolag). Bolaget ingår i koncernen OBIS AB.
Adress
Postadress: Södra industrigatan 7
27430 Skurup
Besöksadress: SÖDRA INDUSTRIGATAN 7
27430 Skurup
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Koncernmoder: OBIS AB (556714-1428)
Moderbolag: OBIS AB (556714-1428)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +3,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 29,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 0,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,9 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 2,6 mkr | 764 tkr | 1 tkr | 21,1 mkr | 109 tkr | 0 |
| 2024 | 2,5 mkr | 439 tkr | −335 tkr | 20,4 mkr | 109 tkr | 0 |
| 2023 | 948 tkr | 119 tkr | 1 tkr | 14,8 mkr | 313 tkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | 23 tkr | 1 tkr | 3,8 mkr | 312 tkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | −61 tkr | 5 tkr | 3,8 mkr | 312 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
OBIS Förvaltnings AB jämfört med 21 928 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 mkr | 183 tkr | 830 tkr | 3,3 mkr | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Dan Olsson (f. 1985) Styrelseledamot sedan 2026-06-04
- Annika Marie Nilsson (f. 1973) Styrelsesuppleant sedan 2023-05-01
- Björn Mikael Olsson (f. 1975) Styrelsesuppleant sedan 2023-05-01
Tidigare roller (2)
- Dan Olsson (f. 1985) Styrelsesuppleant 2023-05-01 – 2026-06-14
- Per Sten-Inge Anshelm Olsson (f. 1945) Styrelseledamot 2008-01-07 – 2026-06-09
Vanliga frågor om OBIS Förvaltnings AB
- Vad gör OBIS Förvaltnings AB?
- Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns OBIS Förvaltnings AB?
- OBIS Förvaltnings AB har sin verksamhet i SKURUP, Skurup, Skåne län. Adress: Södra industrigatan 7, 27430 SKURUP.
- När grundades OBIS Förvaltnings AB?
- OBIS Förvaltnings AB grundades 2008 och har organisationsnummer 556746-1693.
- Vad omsätter OBIS Förvaltnings AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte OBIS Förvaltnings AB 2,6 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för OBIS Förvaltnings AB?
- Organisationsnumret för OBIS Förvaltnings AB är 556746-1693. Bolagsformen är Aktiebolag.