OPA CASTER AB
Företaget grundades 2023 och OPA CASTER AB arbetar med uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Årjäng. Det finns 22 företag med liknande verksamhet i Årjäng.
Omsättningen för 2025 var 496 tkr med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 21 997 jämförelsebolag.
Adress
Postadress: Backavägen 13
67231 Årjäng
Besöksadress: BACKAVÄGEN 13
67231 Årjäng
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)
Företaget kommer att hyra ut lägenheter, butikslokaler och lagerlokaler, samt uthyrning av handverktyg och byggplattformer, mobila byggplattformer, samt äga och förvalta värdepapper, fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +11,2 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 33,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 12,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 32,7 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 7,8 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 496 tkr | 166 tkr | 61 tkr | 2,4 mkr | 783 tkr | 0 |
| 2024 | 446 tkr | 193 tkr | 61 tkr | 2,4 mkr | 721 tkr | 0 |
| 2023 | 347 tkr | 151 tkr | 36 tkr | 2,3 mkr | 661 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
OPA CASTER AB jämfört med 22 003 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 496 tkr | 181 tkr | 829 tkr | 3,3 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Oliver Colley Carlénsson (f. 1997) Styrelseledamot sedan 2023-01-20
- Oliver Colley Carlénsson (f. 1997) Ordförande sedan 2023-01-20
- Andreas Eriksson (f. 1979) Styrelseledamot sedan 2023-01-20
- Peter Stridh (f. 1963) Styrelseledamot sedan 2023-01-20
- John Carlénsson (f. 1968) Styrelsesuppleant sedan 2023-01-20
Tidigare roller (3)
- Oliver Colley Karlénsson (f. 1997) Styrelseledamot 2023-01-20 – 2026-06-09
- Oliver Colley Karlénsson (f. 1997) Ordförande 2023-01-20 – 2026-06-09
- John Karlénsson (f. 1968) Styrelsesuppleant 2023-01-20 – 2026-06-09
Vanliga frågor om OPA CASTER AB
- Vad gör OPA CASTER AB?
- Företaget kommer att hyra ut lägenheter, butikslokaler och lagerlokaler, samt uthyrning av handverktyg och byggplattformer, mobila byggplattformer, samt äga och förvalta värdepapper, fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns OPA CASTER AB?
- OPA CASTER AB har sin verksamhet i ÅRJÄNG, Årjäng, Värmlands län. Adress: Backavägen 13, 67231 ÅRJÄNG.
- När grundades OPA CASTER AB?
- OPA CASTER AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559418-7535.
- Vad omsätter OPA CASTER AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte OPA CASTER AB 496 tkr.
- Vad är organisationsnumret för OPA CASTER AB?
- Organisationsnumret för OPA CASTER AB är 559418-7535. Bolagsformen är Aktiebolag.