Optimal Markentreprenad i Östergötland AB

Organisationsnummer
559248-4835
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2020-03-18
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget har sin huvudsakliga verksamhet inom mark- och grundarbeten i Åby. Bolaget startades 2020. Det finns 85 företag med liknande verksamhet i Norrköping.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 17,7 miljoner kronor (2024) med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar Optimal Markentreprenad i Östergötland AB bland topp 25 % i branschen (9 124 bolag). Bolaget hade 8 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Knallvägen 4
61634 Åby

Besöksadress: KNALLVÄGEN 4
61634 Åby

Företag i Norrköping · Företag i Östergötlands län

Verksamhet

Bransch: Mark- och grundarbeten (SNI 43120)

Bolaget ska bedriva byggnads- och entreprenadverksamhet inom bygg och anläggningsbranschen, åkerirörelse samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-2,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
4,2 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
1,6 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
13,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
23,1 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-12,5 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 17,2 mkr 728 tkr 272 tkr 8,6 mkr 1,2 mkr 7
2024 17,7 mkr 705 tkr 288 tkr 6,9 mkr 908 tkr 8
2022 13,1 mkr −187 tkr −179 tkr 5,6 mkr 620 tkr 9
2021 11,3 mkr 118 tkr 50 tkr 5,6 mkr 799 tkr 7
2020 2,5 mkr 338 tkr 199 tkr 4,3 mkr 224 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2025
+62,0 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 5 mkr 10 mkr 15 mkr 17,2 mkr SENAST 199 tkr 50 tkr −179 tkr 288 tkr 272 tkr 20202021202220242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Optimal Markentreprenad i Östergötland AB jämfört med 9 134 andra bolag i samma bransch (mark- och grundarbeten).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 17,2 mkr 586 tkr 2 mkr 6,3 mkr Övre kvartil
Anställda 7 0 1 3 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Optimal Markentreprenad i Östergötland AB

Vad gör Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Bolaget ska bedriva byggnads- och entreprenadverksamhet inom bygg och anläggningsbranschen, åkerirörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Optimal Markentreprenad i Östergötland AB har sin verksamhet i ÅBY, Norrköping, Östergötlands län. Adress: Knallvägen 4, 61634 ÅBY.
När grundades Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Optimal Markentreprenad i Östergötland AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559248-4835.
Vad omsätter Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Optimal Markentreprenad i Östergötland AB 17,2 miljoner kronor. Bolaget hade 7 anställda.
Vem är VD på Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Joakim Lundin är verkställande direktör på Optimal Markentreprenad i Östergötland AB.
Vad är organisationsnumret för Optimal Markentreprenad i Östergötland AB?
Organisationsnumret för Optimal Markentreprenad i Östergötland AB är 559248-4835. Bolagsformen är Aktiebolag.