Orange Mark AB
Företaget grundades 2023 och verksamheten är klassificerat som konsultverksamhet avseende företags organisation i Lidingö.
Omsättningen för 2025 var 485 tkr, och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger över branschens median (60 018 bolag i jämförelsen).
Adress
Postadress: Läroverksvägen 27e
18141 Lidingö
Besöksadress: LÄROVERKSVÄGEN 27 E
18141 Lidingö
Verksamhet
Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Bolaget ska bedriva konsulttjänster och verksamhet inom marknadsföring, kommunikation, digital och tryckt design, evenemang och företagsutveckling. Bolaget skall även bedriva konsulttjänster inom fastighetsrelaterad verksamhet inom Sverige och i utlandet samt investeringar och utveckling av företag som befinner sig i ett tidigt- samt tillväxtskede. Handel och investeringar i konst, investeringar i noterade samt onoterade företag, handel med värdepapper och andra finansiella instrument, samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 300–499 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- 18,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 14,6 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 35,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 74,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 485 tkr | 90 tkr | 71 tkr | 274 tkr | 96 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Orange Mark AB jämfört med 60 525 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 485 tkr | 0 tkr | 205 tkr | 1,2 mkr | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Julia Gjötterberg Sunnegårdh (f. 1994) Styrelseledamot sedan 2023-11-09
- Peder Lund (f. 1994) Styrelsesuppleant sedan 2023-11-09
Vanliga frågor om Orange Mark AB
- Vad gör Orange Mark AB?
- Bolaget ska bedriva konsulttjänster och verksamhet inom marknadsföring, kommunikation, digital och tryckt design, evenemang och företagsutveckling. Bolaget skall även bedriva konsulttjänster inom fastighetsrelaterad verksamhet inom Sverige och i utlandet samt investeringar och utveckling av företag som befinner sig i ett tidigt- samt tillväxtskede. Handel och investeringar i konst, investeringar i noterade samt onoterade företag, handel med värdepapper och andra finansiella instrument, samt d…
- Var finns Orange Mark AB?
- Orange Mark AB har sin verksamhet i LIDINGÖ, Stockholm, Stockholms län. Adress: Läroverksvägen 27e, 18141 LIDINGÖ.
- När grundades Orange Mark AB?
- Orange Mark AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559456-3636.
- Vad omsätter Orange Mark AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Orange Mark AB 485 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Orange Mark AB?
- Organisationsnumret för Orange Mark AB är 559456-3636. Bolagsformen är Aktiebolag.