Örebrobostäder Aktiebolag

Organisationsnummer
556334-8449
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
1989-06-14
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Örebro kommun Koncernmoder
Örebro Rådhus AB Moderbolag
Örebrobostäder Aktiebolag
ÖBO Husaren AB 26,6 mkr

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget grundades 1988 och bolaget är klassificerat som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Örebro. Det finns 355 företag med liknande verksamhet i Örebro.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 2,1 miljarder kronor (2024) och resultatet var positivt. Örebrobostäder Aktiebolag ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 22 042 andra svenska aktiebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 482 personer. Örebrobostäder Aktiebolag är en del av Örebro kommun-koncernen.

Adress

Postadress: Box 8033
70008 Örebro

Besöksadress: BOX 8033
70008 Örebro

Företag i Örebro · Företag i Örebro län

Telefon: 019-194200

Verksamhet

Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)

Bolaget har till föremål för verksamheten att inom Örebro kommun förvärva, äga och förvalta fastigheter, tomträtter samt aktier och andelar i bolag, bygga bostäder, affärslägenheter och kollektiva anordningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har vidare till föremål för sin verksamhet att bedriva produktion av el samt därmed sammanhängande verksamhet. Bolaget är skyldigt att utföra de uppdrag som bolagets tilldelas av Örebro kommun inom ramen för Örebro kommuns kompetens. Bolaget är skyldigt att följa den bolagspolicy som antagits av kommunfullmäktige i Örebro 2014-01-29. Bolaget har till ändamål för sin verksamhet att bidra till en god bostadsförsörjning i Örebro kommun inom ramen för kommunens bostadspolitiska intentioner. Verksamheten ska bedrivas enligt affärsmässiga principer (2 § lag om allmännyttiga kommunala bostadsaktiebolag). Bolaget ska följa de kommunalrättsliga principerna i 2 kap. kommunallagen. Den del av bolagets verksamhet som lyder under ellagen ska bedrivas på affärsmässig grund och är undantagen från lokaliseringsprincipen (7 kap. 1 § ellagen).

Omsättningsintervall: 1–5 mdkr

Koncernmoder: Örebro kommun (212000-1967)
Moderbolag: Örebro Rådhus AB (556005-0006)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+6,3 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
15,9 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
17,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
0,2 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+1,5 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 2,1 mdkr 325,3 mkr 4,9 mkr 13,9 mdkr 2,5 mdkr 482
2023 1,9 mdkr 256,8 mkr −28 mkr 13,4 mdkr 2,5 mdkr 475
2022 1,8 mdkr 187,8 mkr 56,5 mkr 12,4 mdkr 2,5 mdkr 512
2021 1,8 mdkr 259,2 mkr 70,1 mkr 11,5 mdkr 2,5 mdkr 500
2020 1,7 mdkr 297,2 mkr 149,8 mkr 10,7 mdkr 2,5 mdkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
+4,1 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MDKR 0 0,5 1 1,5 2 1,7 1,8 1,8 1,9 2,1 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 150 70,1 56,5 −28 4,9 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Örebrobostäder Aktiebolag jämfört med 22 055 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2,1 mdkr 182 tkr 828 tkr 3,3 mkr Övre kvartil
Anställda 482 0 0 0 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (9)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Örebrobostäder Aktiebolag.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Örebrobostäder Aktiebolag

Vad gör Örebrobostäder Aktiebolag?
Bolaget har till föremål för verksamheten att inom Örebro kommun förvärva, äga och förvalta fastigheter, tomträtter samt aktier och andelar i bolag, bygga bostäder, affärslägenheter och kollektiva anordningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har vidare till föremål för sin verksamhet att bedriva produktion av el samt därmed sammanhängande verksamhet. Bolaget är skyldigt att utföra de uppdrag som bolagets tilldelas av Örebro kommun inom ramen för Örebro kommuns kompetens…
Var finns Örebrobostäder Aktiebolag?
Örebrobostäder Aktiebolag har sin verksamhet i ÖREBRO, Örebro, Örebro län. Adress: Box 8033, 70008 ÖREBRO.
När grundades Örebrobostäder Aktiebolag?
Örebrobostäder Aktiebolag grundades 1989 och har organisationsnummer 556334-8449.
Vad omsätter Örebrobostäder Aktiebolag?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Örebrobostäder Aktiebolag 2,1 miljarder kronor. Bolaget hade 482 anställda.
Vad är organisationsnumret för Örebrobostäder Aktiebolag?
Organisationsnumret för Örebrobostäder Aktiebolag är 556334-8449. Bolagsformen är Aktiebolag.