Pagator AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget erbjuder tjänster inom konsultverksamhet avseende företags organisation i Vaxholm. Företaget grundades 2004.
2025 omsatte bolaget 1,4 miljoner kronor medan årsresultatet hamnade på minus. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 60 151 jämförbara företag. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer. Pagator AB är en del av Pagator AB-koncernen.
Adress
Postadress: Kungsgatan 10
18534 Vaxholm
Besöksadress: KUNGSGATAN 10
18534 Vaxholm
Verksamhet
Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Bolaget skall bedriva tjänsteverksamhet inom management och företagsutveckling, handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Koncernmoder: Pagator AB (556670-4770)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +136,9 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -45,9 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -126,5 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 99,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -3,5 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,4 mkr | −642 tkr | −1,8 mkr | 50,8 mkr | 50,8 mkr | 1 |
| 2024 | 590 tkr | −639 tkr | −2,5 mkr | 52,5 mkr | 52,5 mkr | 1 |
| 2023 | 72 tkr | −656 tkr | 442 tkr | 55,1 mkr | 55,1 mkr | 1 |
| 2022 | 566 tkr | −345 tkr | −20,4 mkr | 54,7 mkr | 54,6 mkr | 1 |
| 2021 | 0 tkr | −547 tkr | −507 tkr | 75 mkr | 75 mkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Pagator AB jämfört med 60 289 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 mkr | 0 tkr | 207 tkr | 1,2 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Linn Gustavsson (f. 1991) Styrelseledamot sedan 2018-06-26
- Åsa Gustavsson (f. 1963) Styrelseledamot sedan 2018-06-26
- Per Arne Gustavsson (f. 1952) Ordförande sedan 2018-06-26
- Johan Gustavsson (f. 1993) Styrelseledamot sedan 2018-06-26
- Katarina Nyberg (f. 1978) Revisorsuppleant sedan 2013-10-18
- Tommy Per Erik Nilsson (f. 1974) Revisor sedan 2013-10-18
- Per Arne Gustavsson (f. 1952) Verkställande direktör sedan 2005-05-11
- Per Arne Gustavsson (f. 1952) Styrelseledamot sedan 2004-11-24
Vanliga frågor om Pagator AB
- Vad gör Pagator AB?
- Bolaget skall bedriva tjänsteverksamhet inom management och företagsutveckling, handel med värdepapper, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Pagator AB?
- Pagator AB har sin verksamhet i VAXHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Kungsgatan 10, 18534 VAXHOLM.
- När grundades Pagator AB?
- Pagator AB grundades 2004 och har organisationsnummer 556670-4770.
- Vad omsätter Pagator AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Pagator AB 1,4 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vem är VD på Pagator AB?
- Per Arne Gustavsson är verkställande direktör på Pagator AB.
- Vad är organisationsnumret för Pagator AB?
- Organisationsnumret för Pagator AB är 556670-4770. Bolagsformen är Aktiebolag.