Peter Nordström Consulting AB

Organisationsnummer
559147-8309
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2019-01-12
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom datakonsultverksamhet i Strängnäs. Företaget grundades 2019. Det är ett av 36 företag inom datakonsultverksamhet i Strängnäs.

Omsättningen för 2025 var 884 tkr och resultatet var positivt. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Barrvägen 8
64550 Strängnäs

Besöksadress: BARRVÄGEN 8
64550 Strängnäs

Företag i Strängnäs · Företag i Södermanlands län

Verksamhet

Bransch: Datakonsultverksamhet (SNI 62201)

Bolaget ska bedriva konsultation inom IT och försäljning av hård- och mjukvara och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 700–999 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+0,3 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
30,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
18,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
39,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
73,1 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 884 tkr 269 tkr 160 tkr 561 tkr 219 tkr 1
2024 881 tkr 310 tkr 360 tkr 726 tkr 419 tkr 1
2023 762 tkr 379 tkr 226 tkr 828 tkr 309 tkr 1
2022 346 tkr 225 tkr 253 tkr 499 tkr 333 tkr 1
2021 240 tkr 37 tkr 29 tkr 423 tkr 80 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+38,5 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 200 tkr 400 tkr 600 tkr 800 tkr 884 tkr SENAST 29 tkr 253 tkr 226 tkr 360 tkr 160 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Peter Nordström Consulting AB jämfört med 14 090 andra bolag i samma bransch (datakonsultverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 884 tkr 10 tkr 1 mkr 2 mkr Under median
Anställda 1 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Peter Nordström Consulting AB

Vad gör Peter Nordström Consulting AB?
Bolaget ska bedriva konsultation inom IT och försäljning av hård- och mjukvara och därmed förenlig verksamhet.
Var finns Peter Nordström Consulting AB?
Peter Nordström Consulting AB har sin verksamhet i STRÄNGNÄS, Strängnäs, Södermanlands län. Adress: Barrvägen 8, 64550 STRÄNGNÄS.
När grundades Peter Nordström Consulting AB?
Peter Nordström Consulting AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559147-8309.
Vad omsätter Peter Nordström Consulting AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Peter Nordström Consulting AB 884 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för Peter Nordström Consulting AB?
Organisationsnumret för Peter Nordström Consulting AB är 559147-8309. Bolagsformen är Aktiebolag.