Poltälje AB

Organisationsnummer
559193-5530
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2019-03-28
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget bedriver livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad i Södertälje. Företaget grundades 2019. Stockholm har totalt 470 företag inom branschen, varav Poltälje AB är ett.

Omsättningen för 2024 var 3,4 miljoner kronor och resultatet var positivt. Poltälje AB hamnar under branschmedianen (3 986 bolag i jämförelsen). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.

Adress

Postadress: Täppgatan 24
15133 Södertälje

Besöksadress: TÄPPGATAN 24
15133 Södertälje

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112)

Bolaget ska bedriva livsmedelsaffär, samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+5,7 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
0,9 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
0,1 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
27,0 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
1,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 3,6 mkr 31 tkr 2 tkr 445 tkr 120 tkr 1
2024 3,4 mkr 38 tkr 9 tkr 501 tkr 118 tkr 1
2023 3,2 mkr 91 tkr 60 tkr 443 tkr 109 tkr 1
2022 3,1 mkr −46 tkr −49 tkr 427 tkr 49 tkr 2
2021 3,3 mkr 151 tkr 120 tkr 510 tkr 218 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+2,7 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 1 mkr 2 mkr 3 mkr 3,6 mkr SENAST 120 tkr −49 tkr 60 tkr 9 tkr 2 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Poltälje AB jämfört med 4 004 andra bolag i samma bransch (livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 3,6 mkr 911 tkr 7,3 mkr 43,4 mkr Under median
Anställda 1 0 3 11 Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om Poltälje AB

Vad gör Poltälje AB?
Bolaget ska bedriva livsmedelsaffär, samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Poltälje AB?
Poltälje AB har sin verksamhet i SÖDERTÄLJE, Stockholm, Stockholms län. Adress: Täppgatan 24, 15133 SÖDERTÄLJE.
När grundades Poltälje AB?
Poltälje AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559193-5530.
Vad omsätter Poltälje AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Poltälje AB 3,6 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för Poltälje AB?
Organisationsnumret för Poltälje AB är 559193-5530. Bolagsformen är Aktiebolag.